Editörün SeçtikleriGündem

Ehliyeti bu şekilde olanlar yandı: Acilen 15 TL ödeme yapmanız gerekiyor! Yoksa para cezası kesilecek

Ülkemizde milyonlarca kişi araç kullanıyor. Araç kullananlar için flaş bir açıklama yapıldı. Hala ehliyetini yenilemeyen ve eski tip ehliyet kullananlar için çağrı yapıldı. Gelen son habere göre eski tip ehliyet için son tarih açıklandı. Detaylar haberimizde

Ülkemizde ehliyet ve kimlik konusunda yenileme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Son dönemlerde başlatılan uygulama neticesinde artık ehliyet ve kimlikler birleştirilerek tek kart haline geldi. Ancak bu kartları yaptırmak için de son tarih bulunuyor.

KİMLİK FİYATLARI NEDİR?

Doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 37,50 TL

Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 37,50 TL

Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli: 37,50 TL

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli: 75,00 TL

EHLİYET

Eski tip ehliyetlerin değişimleri de devam ediyor. 1 Ocak 2016 tarihinde başlayan ehliyet değişiminde 15 lira para ödemesi yaparak ehliyetinizi yeni tip ehliyet ile değiştirebiliyorsunuz. Ehliyetinizi değiştirmek için de Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor.

Aşağıdaki evraklarla birlikte başvuru yapmanız gerekiyor:

-Nüfus cüzdanı,

-Eski sürücü belgesi,

-15 liralık değişim bedelinin bankaya yatırıldığına dair makbuz,

-Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ve ‘sürücü olur’ yazan ve aile hekiminden ücretsiz olarak alınan sürücü sağlık raporu.

SON BAŞVURU TARİHİ

Eski tip kimlikler 31 Aralık 2023 tarihinden sonra geçerli olmayacak.

Eski tip ehliyetler ise 31 Aralık 2022 tarihine kadar geçerli. Bu tarihten sonra trafikte eski tip ehliyeti olanlara Karayolları Trafik Kanunu’nun 39/3 maddesi gereği ‘Geçerlilik süresi dolan sürücü belgesi ile araç kullanmak’ fiilinden ceza kesilecek.