Editörün SeçtikleriGündemSağlık

Vakalar artınca herkes almaya başladı: Bağışıklığı demir gibi yapıyor! Koronavirüse yakalananlar da hemen atlatıyor

Bir dönem neredeyse bitti denilen koronavirüs resmen yeniden hortladı. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre vakalar yeniden ciddi derecede arttı. Bunun üzerine bağışıklığı güçlendirdiğine inanılan turşu ve turşu suyuna talep de yoğunlaştı.

Koronavrüs vakalarının artması sonrasında vatandaşlar yeniden doğal tedbirlere yönelmeye başladı. Günlük hayat içerisinde kalkan bütün yasaklar sonrasında vakalar arttı. Bazı vatandaşlar zorunlu olmamasına rağmen maske takıyor, bazıları da aşı yaptırmaya devam ediyor.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR

İnsanların bağışıklığına faydalı olan ürünlere de talepleri arttı. Bu ürünlerden biride turşu ve turşu suyu olarak açıklandı.

VAKALAR ARTINCA SATIŞLARDA ARTTI

Yüksek antioksidan içeren turşunun 25 yıldır satışını yapan Güray Atalay, koronavirüs vakalarındaki artışın işlerine yansıdığını söyledi. Atalay, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Koronavirüs vakalarının ilk çıktığı zamanlarda turşunun, turşu suyunun tüketilmesinin önemli olduğu ve bağışıklığı güçlendirildiğini birçok kez vatandaşlar öğrendi. Bu dönemlerde satışlarımızı sınırlandırmaya kadar gitmiştik. Örneğin bir kişi en fazla 3 litre turşu suyu alabiliyordu, satışlar o kadar yoğundu. Sonra vakaların azaldı işlerimiz nispeten düştü. Ama son dönemlerde vaka artışlarına bağlı olarak satışlarda yine bir yoğunluk var. Turşu suyu ve turşu ile Covid atlatan, yeni hasta olanlara tavsiye ediyor, yakınları da bizden satın alıyor. Dediğim gibi şu son zamanlar da bir artış var”