Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Her aileye 600 TL para veriliyor! Aile Bakanlığından ödemeler başladı: PTT’den alabilirsiniz

Aile Bakanlığının 12 ay boyunca yapacağı destek ödemeleri başladı. Destek ödemesi alacak olan aileler ise paralarını PTT’den alabiliyorlar. Başvurular da e-Devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapıldığı belirtilerek ödeme miktarının aylık 450 lira ile 600 lira arasında değiştiği ifade edildi. Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabildiği aktarıldı.

NE KADAR ÖDEME YAPILIYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açıklamalarında Hanelerin gelir durumlarına göre belli bazı şartlar bulunduğu belirtilerek aylık 450, 550, 600 olmak üzere üç segmentte destek vereceklerini paylaştı.

1.833 LİRADAN AŞAĞI OLMALI

Konu ile ilgili olarak ödemeler 12 ay boyunca yapılacak. Türkiye Aile Destek Programı kapsamında 12 ay boyunca düzenli olarak hane başına 450 lira ile 600 lira arasında destek verilecek. Destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden yani 1.833 liradan az olması gerekiyor.

HESAPLAMAYA DAHİL OLANLAR

4 kişilik bir ailede 7 bin 300 liranın altında gelir varsa destekten yararlanabileceği belirtildi ve hanedeki tüm bireylerin maaş, ücret, yevmiye gibi gelirleri ile düzenli sosyal yardım gelirleri hesaplamaya dahil edildiği ifade edildi.

Bunun yanı sıra ev arsa gibi gayrimenkullerde rayiç bedel 240’a, binek araba, kamyon gibi motorlu araçlarda rayiç bedel 120’ye bölünerek aylık hane gelirine katkısı bulunduğu ifade edildi.