Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Bakanlıktan son dakika duyurusu yapıldı! Stajyerlere müjde az önce verildi: Artık asgari ücret verilecek

STAJYERLERE ASGARİ ÜCRET VERİLECEK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca açıklamalarında stajyer doktorlara asgari ücret uygulamasının Meclis’in açılmasıyla en erken dönemde devreye gireceğini ifade etti. Ayrıca Bakan Koca açıklamalarında “Önümüzdeki dönemde asistan arkadaşlarımızın nöbet sayıları yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak. Aşma durumunda, ilgili klinikle ilgili yaptırımlar yönetmelikte geliyor” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) 21’inci kuruluş yıl dönümü programında gazetecilerin sorularını yanıtladı ve asistanların durumları ve atılan adımların sorulması üzerine Bakan Koca bir yanıt verdi. Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Sistemin yükünü çekenler asistan arkadaşlarımız. Yeni dönemde asistan arkadaşlarımıza pozitif ayrımcılık yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Sekiz nöbetten fazla olmayacak. Sekiz nöbete indirdik, haftaya yönetmelik yayınlanıyor”

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Sağlık Bakanı Koca açıklamalarında Asistanlar ile ilgili atılan adımları detaylandırdı ve şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz eğitim araştırma hastanelerimizde, Üniversite hastanelerimizde özellikle sistemin yükünü taşıyan asistan arkadaşlarımız. Ve ayrıca intern arkadaşlarımız. İntern arkadaşlarımızla ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesi olmuştu kabine sonrası ve bundan böyle intern yani son sınıflarında Asgari Ücret kadar bir ücret müjdesi olmuştu. Bununla ilgili de bakıyorum özellikle intern arkadaşlarımız ‘niye halen bu bize ödenmiyor’ diyor. Bildiğiniz gibi bu, kanunla olan bir durum. Yani internlere verilecek olan bu ücretin değişikliği kanunla mümkün. Meclis tatilde olduğunda, iradesi nasıl devreye girecek? Meclis açıldığında, meclisin iradesi en erken dönemde devreye girecek.

“RAHATLIKLA EVLENEBİLECEK”

Asistan arkadaşlarımızın bu dönemde taban ücretlerini önemli oranda farklılaştırdık ama uygulamada da asistan arkadaşlarımızın hem katsayılarını hem de ortalamadan, kliniklerin farklılıklarını daha fazla karşılık bulmalarının hem de mesai sonrası çalışmalarının önünü açtık. Önümüzdeki dönemde asistan arkadaşlarımız nöbet sayıları yeni yönetmelikte sekizi aşmayacak. Aşma durumunda, ilgili klinikle ilgili yaptırımlar yönetmelikte geliyor. Dolayısıyla biz nöbet ertesi 24 saatten fazla çalışılmamasını ve bunun da sekiz nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz. Dolayısıyla çocuklarımız hem nöbet sayıları azalarak hem de gelir düzeyleri artarak bundan böyle rahatlıkla evlenebilecek.”

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTI

Bakan Koca bunların yanı sıra sosyal medya hesabından da bir açıklama yaptı. Bakan Koca paylaşımında “İntörn doktorlara yapılan ödemenin asgari ücret düzeyine çıkarılması kararı 18 Temmuzda açıklandı. TBMM, 1 Temmuzda tatile girmişti. Yeni yasama döneminde, gerekli irade tecelli edecektir. Asgari ücret düzeyinde ödeme, Meclis’ten çıkacak yasayla uygulamaya konacak” ifadelerini kullandı.