Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ailelere 1.150 TL para ödeniyor! PTT’ye giderek paranızı alabilirsiniz: Az önce ödemeler yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çok önemli açıklamalarda bulundu ve doğalgaz desteğinde ikinci ödemelerin ne zaman yapılacağı bildirildi. Ayrıca ne kadar ödeme yapılacağı da paylaşıldı. Bakan Dönmez, vatandaşlara ilaç gibi gelecek haberi resmen duyurdu.

Yılda iki kez olan ödenecek olan ‘doğal gaz tüketim desteği’ için başvuruların başladığı belirtilerek doğalgaz desteğinde ilk ödeme mart ve nisanda ikinci ödeme ise ekim-kasımda yapılacağı ifade edildi. Bunun yanı sıra bu yıl ilk kez uygulamaya alınan destek hakkında Bakan Dönmez değerlendirmelerde bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

BAKAN DÖNMEZ’İN AÇIKLAMALARI

“Tüketicilerin korunmasına yönelik olarak, yıllık 450 ila bin 150 TL arasında verilecek olan doğal gaz tüketim desteği için başvurular alınmakta olup, bu alanda 4 milyon haneye destek sağlanması hedefleniyor.”

Vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvurarak destekten yararlanabilecekleri belirtilerek başvuru için bazı şartların arandığı bildirildi. Bu şartlar ise şöyle aktarıldı:

Hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması ve kişilerin üzerine kayıtlı mülk bulunup bulunmadığı önem teşkil ediyor. Kişilere ödenecek olan tutar ise ısı haritasına göre belirleniyor.

DESTEK KOŞULLARI

Desteğe başvuruların E-Devlet üzerinden yapılacağı da Aile Bakanı Derya Yanık tarafından belirtildi. Bakan Yanık açıklamalarında şartları ve koşulları şöyle paylaştı:

“Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden bakanlığımızca sunulan Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvurularını yapabilecek.

İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirdiğimiz Doğalgaz Tüketim Desteği’nde başvurular bugün itibarıyla başlıyor. Isıl harita baz alınarak 2 dönemlik belirlediğimiz destek tutarımız 450 TL – 1150 TL arasında değişecek.

Doğalgaz Tüketim Desteğini hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, e- Devlet üzerinden yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra hak sahipliği bulunan vatandaşlarımız PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek.

Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak.

‘Doğalgaz Tüketim Desteği’ne ‘https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti’ adresinden başvuru yapılabilecek.”