Editörün SeçtikleriGündem

7,2 şiddetinde deprem geliyor! Kandilli’den beklemedik açıklama: Önleminizi şimdiden alın

Kandilli Tasathanesi’nden korkutan bir açıklama geldi. Son dönemlerde ülkemizde peş peşe depremler oluyor. Bunun üzerine Kandilli 7,2 şiddetinde deprem beklenebileceğini belirtti. Konuya ilişkin açıklama Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener tarafından yapıldı.

Prof. Dr. Haluk Özener, “Marmara’da bir enerji birikiyor. Şu an bir deprem olursa bunun büyüklüğünün yaklaşık 7.0-7.2 olabileceğini biliyoruz ama ne zaman olacağını söyleyemiyoruz” ifadelerini kullandı.

MARMARA TAKİP EDİLİYOR

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener “Biz 1999 yılında, Kandilli Rasathanesi olarak tüm Türkiye’yi 30 tane istasyonla izliyorduk. Şu anda 258 kayıt istasyonuyla tüm Türkiye’yi izleme şansımız var. Türkiye’de toplam 475 sensörümüz var. Bu sensörlerin çoğunluğu Marmara Bölgesi’nde, sayıları da 262 adet. Civardaki ülkelerin de istasyonlarından bilgi alıyoruz. İstatistiklere baktığımızda bu coğrafyada yılda 100 tane 4.0’dan büyük deprem oldu ortalama. Bu coğrafyada belli bir büyüklükte deprem olması sürpriz değil” dedi.

TSUNAMİ BEKLENMİYOR

Uzman isim, açıklamasının devamında Marmara’da meydana gelebilecek deprem sonrasında tsunami beklenmeyeceğini ifade ederek, “”Bu yıl deprem etkinliğine baktığımızda sadece Marmara’da 518 tane deprem oldu. Ülkemizin neredeyse tamamına yakınının depremle karşı karşıya olduğunu görebiliyorsunuz. Depremlerden sonra ikincil bir afet de tsunami. Marmara’da olacak tsunamiler, heyelanların yarattığı tsunamiler olacak. Marmara’da Uzak Doğu’da olan bir tsunami gibi bir tsunami beklenmiyor” dedi.

“DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜN 7.0-7.2 OLABİLECEĞİNİ BİLİYORUZ

“Marmara ile ilgili tehlike diyoruz. Marmara’da bir enerji birikiyor. Bunu hep söylüyoruz. Yıllar geçtikçe biriken enerji miktarı da artıyor, dolayısıyla enerji birikiyor. Biz biriken enerji miktarını biliyoruz, şu an bir deprem olursa bunun büyüklüğünün yaklaşık 7.0-7.2 olabileceğini biliyoruz ama ne zaman olacağını söyleyemiyoruz.”