Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ailelere 1.150 TL para ödeniyordu! Bakanlık müjdeyi verdi: Zam geldi, hesaplara 1.500 TL yatıyor: PTT’den hemen alınabilir

Kentsel dönüşümde kira desteğine ilişkin açıklama yapılırken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum önemli değerlendirmelerde bulundu. Bakan Kurum açıklamalarında kentsel dönüşümde kira desteğinin artırıldığını ifade etti ve İstanbul’da kentsel dönüşümde kira desteği yüzde 30 arttığı paylaşıldı.

PTT’DEN ALINABİLECEK

Bakan Kurum, İstanbul’da kentsel dönüşümde kira desteğinin yüzde 30 artırılarak 1500 TL’ye yükseldiğini açıkladı. Bu kapsamda, 1150 lira olan kira desteğinin yüzde 30 artışla 1500 lira olacak. Bu noktada kira yardımı almak isteyenler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuru yapabildikleri gibi e-Devletten de başvuru yapılabiliyor. Buna göre ödeme almaya hak kazanan vatandaşlar PTT’den paralarını alabilecekler.

Eylül ya da ekim aylarında yeni bir konut kampanyasını başlatacaklarını açıklayan Bakan Kurum, projede birçok firmanın yer alacağını da belirtti.

BAKAN KURUM’UN AÇIKLAMALARI

Tüm bunların yanı sıra Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle oldu:

“Kampanyada faiz ve alım desteği olacak, bu kampanya ile konut fiyatı ve kiralar daha da düşecek.

Kampanyaya katılan firmalar süre boyunca fiyatta değişiklik yapmama sözü verecek.

Bireysel kentsel dönüşümde şu an İstanbul’da bin 150 lira olan kira desteği yüzde 30 artışla bin 500 lira olacak.

Bireysel kentsel dönüşümde şu an 400 baz puan ve 400 bin olan oranlar 600 baz puan ve 600 bine yükseltilecek.

Belediyelerin kentsel dönüşüm projelerine yüzde 50 faiz desteği verilecek.”