İş İlanları

Danimarka Aylık En Az 25 Bin 315 TL Maaş İle 82 Bin İşçi Alacak! Başvuru Şartları Neler?

Türkiye’de son dönemlerde Almanya’dan gelen işçi alım talebi gündemde. Almanya, havalimanlarındaki personel eksikliğinden dolayı aşamalı olarak Türk işçi alınacağını duyurmuştu. Yurtdışında çalışmak isteyen vatandaşlar ilanları araştırırken, bu kez de bir işçi alım ilanı Danimarka’dan geldi. Danimarka ise 82 bin işçi alımı gerçekleştireceğini açıkladı. İşçi açığını kapatmak ve istihdam sahasını güçlendirmek isteyen Danimarka’nın duyurduğu iş ilanlarına başvuruda bulunmak isteyenler yurtdışında çalışma şartlarını ve maaş detaylarını araştırıyor. Peki Danimarka’nın duyurduğu 82 bin işçi alımında başvuru şartları neler? Hangi meslek ve pozisyonlarda alımlar yapılacak? İşte detaylar…

YURTDIŞINDA İŞÇİ ALIM İLANLARI

Yurtdışından gelen işçi alım ilanlarında son olarak Danimarka’dan gelen 82 bin işçi alım ilanı dikkatleri çekti. Öte yandan İsviçre ve Almanya’da da işçi açığı olduğu biliniyor. Bu kapsamda İsviçre şimdilerde 85 bin vasıflı ve vasıfsız işçi alımı yapmaya hazırlanıyor. İsviçre’deki bazı sektörlerde yaşanan eleman açığının giderilmesi için başka ülkelerden işçi alınacağı duyuruldu. Öte yandan Almanya ve Danimarka’dan da işçi alım ilanları peş peşe gelirken, yurtdışında çalışmayı düşünen vatandaşlar başvuru şartlarını araştırmaya koyuldu. Peki hangi meslek ve pozisyonlarda alım yapılacak, ne kadar maaş verilecek?

HANGİ MESLEKLERDE ALIM OLACAK, MAAŞLAR NE KADAR?

Danimarka 82 bin işçi alımı gerçekleştireceğini duyurdu. Sektörlerdeki eleman eksikliğinden kaynaklı olarak yapılan alımlarda temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi, çevre düzenleme, vasıflı ya da vasıfsız işçi kadrolarında görevlendirilmek üzere çok sayıda işçi alınacağı belirtildi. İlanlara yeterli sayıda başvuru gelmediği için personel eksikliği yaşandığını duyuran yerel yönetimler, hükümetten yurtdışından işçi alımı yapılması için talepte bulundu. Danimarka’da işçiler haftalık 33 saat çalışıyor ve Danimarka’da asgari ücret 10 bin 300 Danimarka kronu, yani 1.384 Euro (güncel kur ile 25 bin 315 TL) olarak ödeniyor.