Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücretli çalışanlara müjde! 2.750 TL ikramiye verilecek: Geri sayım başladı

Ülkemizde yaşanan ekonomik zorluklardan kaynaklı olarak birçok vatandaş tarafından geçim zorluğu yaşanırken hemen hemen her kesim ek ödemeleri araştırmaya başladı. Ek ödeme haberlerine de kulak kesilmişken Türkiye Büyük Millet Meclisine çok önemli bir teklif verildiği paylaşıldı. TBMM’ye verilen kanun teklifi kapsamında asgari ücretli çalışanlara aynı emekliler gibi bayramlarda ikramiye verilmesi istendi.

İkramiye konusunda sevindiren bir haber geldi ve ikramiye ödemesi için TBMM’ye kanun teklifi verildiği belirtildi. Teklif doğrultusunda ikramiyenin asgari ücretin yarısı olacağı bildirildi.

KABUL EDİLİRSE ÖDEME YAPILACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen kanun teklifi kapsamında çalışanlara bayram ikramiyesi verilmesi istendiği paylaşılırken Ramazan Bayramında ve Kurban Bayramında asgari ücretlilere asgari ücretin yarısı kadar ikramiye verilmesi talep ediliyor. Bu teklif kabul edilirse önümüzdeki bayramlarda çalışanlara ödeme yapılacak.

Ancak şunun belirtilmesi gerekiyor ki teklif henüz karara bağlanmadı.

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ

Konu ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen teklif için gerekçeler de paylaşıldı. Buna göre gerekçelerde “5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun 18. ek maddesinin 1. fıkrasına göre: ‘Kurumca bu kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 1100’er TL tutarındaki bayram ikramiyesi ödenir’ denilmektedir. Teklif ile, çalışanlara Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda asgari ücret net tutarının yarısı kadar bayram ikramiyesi verilmesi amaçlanmaktadır.” ifadelerine yer verildi.