Editörün SeçtikleriGündem

2 hafta sonra yasak kaldırılıyor: Çok sayıda kişi bekliyordu! Artık serbest olacak

Binlerce kişinin beklediği haber bugün geldi. Bakanlık konuya ilişkin detayları yaptığı yazılı açıklaması ile duyurdu. Gelen son dakika haberine göre 2 hafta sonra beklenen yasak kaldırılacak. 15 Nisan 2023 tarihine kadar da yeni yasak gelmeyecek. Tarım Bakanlığı yaptığı açıklamasında, “1 Eylülden itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda İl ve İlçe Müdürlüklerimiz su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır” dedi.

1 EYLÜL’DE SEZON BAŞLAYACAK

Yapılan yazılı açıklamanın devamında denizlerde av sezonunun 1 Eylül tarihinde başlayacağını duyurarak şunları dedi:

“2022-2023 su ürünleri av sezonu 1 Eylül itibariyle başlayacak olup 15 Nisan 2023’e kadar devam edecektir.

Su ürünleri kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir avcılık için su ürünleri avcılığına belirli yasak ve sınırlamalar getirilmiştir. Ülkemizin yoğun su ürünleri avcılığı yapılan türleri olan hamsi, istavrit, palamut vb. balıkların üreme dönemi olan zamanlarda su ürünleri avcılığı yasaktır. 1 Eylülden itibaren başlayacak olan avcılık sezonunda İl ve İlçe Müdürlüklerimiz su ürünleri kontrol görevlilerince karaya çıkış noktaları, balıkçı barınakları ve perakende satış noktalarında denetimler artırılacaktır.

Denizlerimizde kirliliğe sebep olan ve sucul yaşamı olumsuz etkileyen, kaybolan ağların zararlarını azaltmak ve av araçlarını kayıt altına almak amacıyla İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerimizce av araçlarının markalanması sağlanacaktır.

”5/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ” doğrultusunda av aracı, balık türü ve balık boyu yönünden denetimler yapılmakta olup mevzuatlara uygunsuzluk tespit edildiği takdirde idari işlem uygulanacaktır. Su ürünleri nesillerinin korunması ve ülke ekonomimiz için getirilen yasak ve kısıtlamalara uymak balıkçılarımızın olduğu kadar vatandaşlarımızın da sorumluluğundadır.

Yeni avcılık sezonunun hayırlı ve bereketli olması temennisiyle,

RASTGELE