Editörün SeçtikleriSağlık

İlginç ama doğru: Çevrenizdeki insanlara bakın! Bu belirtileri gösterenler erken ölüyor

Genel olarak doğaüstü güçler denildiğinde hemen hemen herkesin aklına ölüm ile ilgili sorular geliyor. Bir uzman konu ile ilgili yaptığı açıklamasında ölümün belirtilerini tek tek sıraladı.

Ölüm kelime anlamı olarak bir canlının hayata kesin bir şekilde veda etmesi olarak tanımlanmaktadır. Bu durum o kişinin yakın çevresi için hiç kolay bir şey değildir. Bunun dışında birisinin öleceğini önceden tahmin etmek nasıl bir duygu?

Konuya ilişkin Dr. Carol De Sarkissian isimli bir uzman bir kişinin yakın zamanda ölüp ölmeyeceği konusunda ilgin. Bir iddia ortaya attı. Buna göre ölmek üzere olan bir kişide dikkat edilmesi gereken detayları aktardı.

Uzman isim sağlık sitesi WebMD’de çok fazla uyuyan ya da uyku uyuyamayan kişilerin ya da ölümcül hastalığı olanların ölmek üzere olup olmayacağını fark edebileceği bir liste hazırladı.

DAHA AZ YEMEK YEMEK VE KONUŞMAK

Dr. De Sarkissian’ın paylaştığı verilere göre diğer belirtiler arasında daha az yeme/içme ve daha az konuşma da bulunuyor.

Ölümcül hastalığa sahip küçük yaştaki kişiler, trajik bir durum yaşadığında ve durumları giderek kötüleştiğinde, daha konuşkan olabiliyor.

SOLUNUM HIZI

Hasta kişiler, ayrıca kan basıncı, solunum hızı ve kalp ritmindeki değişikliklerin yanı sıra, şiddetli ağrı durumuyla karşı karşıya kalabiliyor.

Bacaklar, eller ve ayaklar ile çevresinde, cilt renginde değişiklikler ortaya çıkabiliyor.

VÜCUT ISISI

Vücut sıcaklığında düşüş, nefes almakta zorluk gözlemlenebiliyor.

Marie Curie, konu ile ilgli şu tavsiyelerde bulunuyor:

“İnsanlar onlarla konuştuğunda ya da onlara dokunduğunda yanıt vermeyebilir. Birisi size cevap vermese bile, sizi hissedebilir ve orada olmanızdan dolayı rahatlayabilir. Bazı insanlar, beklenenden daha çabuk kötüleşir. Bu yüzden aile üyenize veya sevdiklerinize söylemek istediğiniz bir şey varsa, bunu söylemeniz önemlidir. Diğer aile üyelerinden veya arkadaşlarınızdan, sevdiklerini ziyaret etmelerini veya vedalaşmalarını isteyebilirsiniz. Ya da ziyaret etmesi için dini veya manevi bir lider ayarlayabilirsiniz. Herkes bunu yapmak istemez fakat sorund Değil. Bazı insanlar dinlenmek için zamana ihtiyaç duyabilir. Ya da diğerlerinin etrafında olmasını rahatlatıcı bulabilir”