Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ailelere 2.337 TL para veriliyor! Aile Bakanlığı ödemeleri yaptı: PTT’ye giderek paranızı alabilirsiniz

Okulların açılmasına az bir zaman kala çocuklu ailelere devlet tarafından 2 bin 337 TL tutarında yardım yapılacağı belirtilerek yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına çok az kala velileri mutlu edecek haber Aile Bakanlığından geldi.

BAKAN YANIK RESMEN DUYURDU

Yeni eğitim döneminde çocukların her türlü haktan yararlanabilmesi ve ailelerin bu süreçte maddi açıdan sıkışmaması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık bir açıklama yaparak sevindiren haberi resmen duyurdu.

2 BİN 337 TL ÖDENECEK

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada SED yardımlarından yararlanmak isteyen velilerin başvurularını e-Devlet üzerinden rahatlıkla yapabileceği paylaşıldı. Başvuru kabul edilirse ailelere 2 bin 337 TL para ödenecek.

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti kapsamında yapılacak ödeme sadece ihtiyaç sahibi aileleri kapsıyor.

BAKAN YANIK AÇIKLAMA YAPTI

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre çocukların okul masrafları ve ihtiyaçlarının giderilmesi için başvuru şartlarını karşılayabilen ailelere destek ödemesi yapılacak. Bakan Yanık açıklamalarında SED (Sosyal ve Ekonomi Destek) hizmeti kapsamına giren destek ödemelerinin yapılacağını ifade etti ve şöyle devam etti:

“SED’den yararlanan çocuklarımız için ailelerin hesaplarına Ağustos 2022 ödemesi olarak toplam 328.311.460 TL yatırdık”

E-DEVLETTEN YAPILAN AÇIKLAMA

Bunun yanı sıra e-Devlet üzerinden bu destek ödemesi hakkında bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde düzenli geliri bulunmayan ailelerin çocukları ekonomi destek hizmetinden yararlandırılmaktadır. Sosyal ve ekonomi destek hizmeti için yapılan başvurulara yapılan araştırma inceleme ve değerlendirme sonucunda karar verilmektedir. Bu nedenle aşağıdaki bilgilendirmeyi okuduktan sonra başvuru için karar veriniz. İsterseniz ikamet ettiğiniz ilde size en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçeyle veya şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.”

KİMLER YARARLANABİLİR?

Destekten yararlanmak için belirtilen koşullar belirtilirken kimlerin yararlanabileceği de paylaşıldı:

-Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.

-Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.

-Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.

-Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanlar ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.