Editörün SeçtikleriGündem

Maymun Çiçeği virüsünde korkulan oldu! Bakan Koca son dakika kötü haberi verdi: Çok sert yükseldi

Türkiye’de maymun çiçeği vakasında artış yaşandı. Bakan Koca vakalar hakkında değerlendirmelerde bulundu ve vaka sayısının 11’e yükseldiğini belirtti. Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bir pandemiye dönüşeceğine inanmıyoruz”

MAYMUN ÇİÇEĞİ SORUN OLMAYACAK

Maymun çiçeği virüsü dünya genelinde yayılmaya devam ettiği belirtilerek ülkemizde vaka sayısında artış olduğu bildirildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maymun çiçeği vaka sayısının 11’e yükseldiğini açıkladı. Bakan Koca Kabine Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı ve açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

”11 vaka sayısına ulaşıldı. Türkiye için korkulacak bir hastalık değil, ne pandemi ne endemi. Sorun olmayacak. Maymun çiçeği hastalığı aynı ortamda daha yakın, daha uzun süreli kalma ile bulaşan bir hastalık. Türkiye için ne pandemi ne de endemi olacağına asla inanmıyoruz.”

VAKA SAYILARI DÜŞTÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftalarda yeniden pik noktasına çıkan yeni tip corona virüs (Covid-19) vakalarının ise düşüşe geçtiğini söyledi. Bakan Koca açıklamalarında Covid salgınında son haftalarda günlük 60 bini geçen rakamların görüldüğüne dikkat çekti ve rakamların on binlere indiğini belirtti.

GRİPTEN FARKLI OLMAYACAK

Hastane ve yoğun bakım yatışlarının da azaldığını belirten Koca, “Tahminen kasım-aralık gibi yeniden bir çıkış olabilir. Mevsimsel gripten pek farklı seyretmeyecek” ifadelerini kullandı.