Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücrete üçüncü zam müjdesi: Bakan Bilgin açıklama yaptı! Yeni asgari ücret 6.700 TL beklentisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak 1 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere yeni asgari ücretin 5 bin 500 lira olduğunu açıklamıştı. Asgari ücrete yeni zam yapılacağı iddia edildi. Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak 1 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere yeni asgari ücretin 5500 lira olduğunu duyurmuştu. Bunun ardından asgari ücrete üçüncü zam beklentisi oluştu. Çünkü enflasyon yükselmeye devam ediyor ürün fiyatları artıyor bundan dolayı asgari ücrete yeni zam beklentisi var.

ZORUNLULUK ORTADAN KALDIRILDI

Son olarak Kayseri’de Femaş Metal Sanayii işçileriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılbaşında asgari ücrete yeni zammın kapısını bir kez daha araladı. Bununla beraber Kanun gereğince asgari ücrete bir yıl arayla en az bir defa zam yapılması göz önüne alındığında Temmuz ayında gelen yeni zamla birlikte Aralık ayında yapılacak zam ile ilgili zorunlulukta tamamen ortadan kaldırılmış oldu.

6.700 TL ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ

Ayrıca bir iddiaya göre 2023’ten önce asgari ücrete bir zam daha gelebileceği belirtildi. Enflasyonun artmaya devam etmesinden kaynaklı olarak asgari ücrete üçüncü zam beklentisi oluştu. Kasım ayında asgari ücrete zam yapılabileceği belirtildi ve asgari ücretin 6.700 TL olabileceği ifade edildi.

BAKAN BİLGİN’DEN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Kabine Toplantısı sonrasında soruların yöneltildiği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bilgin açıklamalarında üçüncü zam konusunun şu anda gündemde olmadığını Aralık ayında tekrar masaya geleceğini ifade etti.

Üçüncü zam hakkında bir gelişme olduğunda veya bir açıklama yapıldığına okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.