Editörün SeçtikleriGündem

İkinci El Araç Satışları Temmuz’da Yüzde 45 Azaldı, Araç Fiyatlarında Gerileme Başladı!

Artan sıfır otomobil fiyatlarının ardından ikinci el otomobil piyasasında da fiyatlar hızla yükseldi. Geçtiğimiz aylarda dolar kurundaki artış ve ÖTV zamları sonrasında küresel çapta hızla yükselen otomobil fiyatları, yurtiçinde fahiş seviyelere yükseldi. Otomobil markalarının belirlediği fiyat listeleri Türkiye’de ÖTV zamlarıyla karşılaşarak yüksek oranlarda zamlarla vatandaşın karşısına çıkınca, vatandaşlar ikinci el araba araştırmalarını hızlandırdı.

Ancak ikinci el otomobil pazarında da fiyatlar yükseliş gösterdi ve son dönemde alınan 6+6 kararının ardından ikinci el otomobil satışlarında çok ciddi düşüş yaşandığı görüldü. Azalan ikinci el otomobil satışlarıyla birlikte fiyatların da düştüğü ortaya çıktı. Temmuz ayı verilerinde ikinci el araç fiyatlarında %10’a kadar azalma olduğu kaydedildi. İşte detaylar…

EN FAZLA SATILAN İKİNCİ EL MODEL PASSAT OLDU

AA’nın haberine göre Türkiye’de ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında satışlar Temmuz ayında %45 oranda azaldı. Satışların neredeyse yarı yarıya azalması ile birlikte ikinci el otomobil fiyatlarında da düşüş kaydedildi. Elde edilen bilgilere göre ikinci el otomobil fiyatlarında geçtiğimiz ay %5 ile %10 aralığında düşüş yaşandı. İkinci el otomobil pazarında geçtiğimiz ay en fazla satılan marka Volkswagen olurken, en çok satılan model de Passat oldu. Öte yandan hafif ticari araçlarda en çok satılan model de Doblo olarak kaydedildi.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞLARINDA YÜZDE 45 AZALMA

Elde edilen verilere göre, ilandan tamamen kaldırılan araçların satılmış kabul edildiği baz alınarak, Indicata verilerinde geçtiğimiz ay Türkiye’de ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında toplamda 102 bin 806 adet satış gerçekleşti. Haziran ayındaki satışlarla kıyaslandığında satışlarda %45 oranda, geçtiğimiz yılın Temmuz ayı ile kıyaslandığında satışlarda %29 oranda ve 3 yılın ortalama satışları ile kıyaslandığında ise satışlarda %41 oranda azalma kaydedildi.