DünyaEditörün SeçtikleriSağlık

Korkulan yaşandı: Koronavirüs, maymun çiçeği ve HIV.. İlk kez oldu!

Tüm dünya yaklaşık 2 yıldır koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. Salgınla mücadele ederken geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan maymun çiçeği virüsü tedirginlik yaşandı. Ancak bu sefer koronavirüs, maymun çiçeği ve HIV ile ilgili korkulan yaşandı. İlk kez oldu! İşte detaylar..

Gelen bir son dakika haberine göre koronavirüs, maymun çiçeği ve HIV virüsleri ile ilgili son dakika uyarısı yapıldı. İtalyan bilim adamları yaptıkları açıklamasında 36 yaşındaki bir İtalyan erkek hastaya uygulanan koronavirüs, maymun çiçeği ve HIV virüslerinin aynı gün pozitif çıktıklarını açıkladı.

BİLİNEN TEK VAKA

Catania ve Palermo Üniversitelerinden bilim insanları, şimdiye kadar bildirilen maymun çiçeği, Kovid ve HIV virüsünün aynı anda bulunduğu ‘bilinen’ tek vaka olduğunun altını çizdi.

YAKIN ZAMANDA KAPMIŞ OLABİLİR

Hastanın 2021 yılının sonlarında HIV testi yaptırdığını ve virüse rastlanmadığı ancak 6 Temmuz’daki testte HIV virüsüne rastlandığı dolayısıyla HIV virüsünü de yakın zamanda kapmış olabileceği vurgulandı.

Hastaneye yatan ve vücudunda birtakım lezyonlar çıkan hastaya yapılan HIV, koronavirüs ve maymun çiçeği testlerinin 3’ünün de pozitif çıktığı duyuruldu.36 yaşındaki İtalyan hasta 16-20 Haziran arasında İspanya’da olduğunu ve 29 Haziran’da belirtiler yaşadığını belirtti. 2 Temmuz’da da koronavirüs testi pozitif çıktı.

6 Temmuz tarihinde de 3 testinin pozitif çıktığını öğrendi.