Editörün SeçtikleriEğitimGündem

MEB’den yeni karar böyle duyuruldu: Bu yıldan itibaren resmen değişti! İlkokul, ortaokul ve liselerde..

Milli Eğitim Bakanlığından bu yıl için yeni bir karar alındığı duyuruldu. Flaş karar resmen açıklandı. İlkokul, ortaokul ve liselerdeki öğrencileri kapsadığı belirtildi. Konuya ilişkin açıklama Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yapıldı. Özer, açıklamasında bu yıl artık öğrencilerin masasında sadece ders kitaplarının olmayacağını belirtti. İşte detaylar..

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “136 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimize ulaştırmış oluyoruz. Eğitim-öğretim yılı 12 Eylül’de başladığında çocuklarımızın masalarında sadece ders kitapları olmayacak, yardımcı kaynakların tamamı da basılı ve ücretsiz şekilde ulaştırılmış olacak” dedi.

“DAHA ÖNCE ATILMAMIŞ BİR ADIMDA..”

Milli Eğitim Bakanı Özer, Elmadağ ilçesindeki Hasanoğlan Ders Aletleri Yapım Merkezi’nde düzenlenen bir törene katıldı. Burada Bakan Özer, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı hazırlıklarına çok hızlı şekilde İstanbul’dan başladıklarını ve bu süreçte bazı ilkler yaşandığını söyleyerek, şunları dedi:

“Birincisi, milli eğitim tarihinde ilk kez tüm okullara bütçe göndermeye başladık. Bakanlık daha önce sadece ortaöğretim kurumlarına bütçe gönderiyor ama diğer anaokulu, ilkokul, ortaokula bütçeyi il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri üzerinden gönderiyorduk. İlk kez okulların temizlik malzemesinden kırtasiye malzemesine, onarımından atölye donatımına ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tüm okullarımıza ilgili genel müdürlüklerimizin, temel eğitim, ortaöğretim, mesleki ve teknik eğitim, din öğretimi, özel eğitim ve rehberlik hizmetleri genel müdürlüklerimiz bütçelerine gönderildi. Bu, milli eğitim tarihimizde yıllardan beri özlenen, konuşulan ama bir türlü uygulamaya sokulamayan bir adımdı. Gerçekten bu adımı atmaktan büyük mutluluk duyuyorum”

1 YILDA TAMAMEN ORTADAN KALDIRDIK

Bakan Özer, ikinci önemli adım olarak da bu yıl yardımcı kaynak kitapların ücretsiz verileceğini açıklayarak, şunları kaydetti:

“Son zamanlarda ders kitaplarının verimliliğiyle ilgili spekülasyonlar yapılmaya başlamıştı. Hemen bakanlık olarak tüm imkanlarımızı kullanarak yardımcı kaynak üzerine eğilmeye başladık. Yıllardan beri kronik olan, velilere ilave yükler yükleyen, aynı zamanda okullarımız, öğretmenlerimizin de bir şekilde sıkıntılı süreçlerle yüzleşmesine yol açan yardımcı kaynak olayını da 1 yıl gibi kısa sürede ortadan kaldırdık. Biz yola çıkarken ‘2022 yılının sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı çocuklarımızla buluşturacağız’ dedik. Şu an itibarıyla 136 milyon kaynağı öğrencilerimize ulaştırmış oluyoruz. Yani eğitim- öğretim yılı 12 Eylül tarihinde başladığı zaman çocuklarımızın masalarında sadece ders kitapları olmayacak, yardımcı kaynakların tamamı da basılı ve ücretsiz bir şekilde ulaştırılmış olacak. Sadece 12’nci sınıflara 20 farklı kaynak kitap hazırlattık. Bir sonraki eğitim öğretim yılında da ders kitaplarıyla yardımcı kaynakları birleştireceğiz.”