Editörün SeçtikleriEkonomi

Banka hesaplarınıza bakın! 2.157 TL ödemenizi hemen alabilirsiniz: Kayıtlı bankanız yoksa paranızı PTT’den alacaksınız

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) hem iş ilanı yayımlıyor hem de işsiz kalan vatandaşlara aylık olarak ödemeler yapmaya devam ediyor. Gelen bir son dakika haberine göre İŞKUR işini kaybeden vatandaşlara aylık olarak ödeme yapıyor. Hemen banka hesaplarınıza bakın. Aylık 2.157 TL ödemenizi hemen alabilirsiniz. Eğer kayıtlı bir hesap numarası bildirmediyseniz paranızı PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Devlet, iş bulma sürecinde hem de işe başlama sürecinde vatandaşlara destek olmaya devam ediyor. Sosyal yardım ve destek ödemeleri ile birlikte milyonlarca TL vatandaşların hesaplarına aktarılıyor.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNE BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.