Editörün SeçtikleriEkonomi

Dar Gelirlilere Destek Paketinde Tarih Belli Oldu! İcra Düzenlemesinde Hangi Borçlar Tasfiye Edilecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bir süredir üzerinde çalıştığı, dar gelirli vatandaşlara destek paketinde merak edilen detaylar gelmeye başladı. Artık sona yaklaşılan çalışma kapsamında, dar gelirli 9 milyona yakın vatandaşı kapsayan yaklaşık 30 milyon liralık borç tasfiye edilecek. Alınan karar kapsamında, ailelerin birden fazla icra dosyası da kapsam dahilinde yer alacak.

Dar gelirli vatandaşlar için hazırlanan destek paketine ilişkin yeni ayrıntılar gelmeye devam ediyor. Ailelerin birden fazla icra dosyası, artık kapsam dahilinde olabilecek. Düzenleme toplamda 9 milyon icra dosyasını kapsayacak ve 15 Ağustos 2022 tarihine kadar icra işlemi olan dosyalar kapsamda yer alacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı, dar gelirliler için hazırlanan destek paketinde hangi miktara kadar olan borçlar ele alınacak? İşte detaylar…

NE KADARA KADAR OLAN BORÇLARI KAPSIYOR?

Bakanlığın düzenlemesi ile birlikte varlık yönetim şirketlerine borcu olan vatandaşlar kapsama alındı. Buna göre, 2.500 TL’ye kadar icraya devredilen borçlar, devlet tarafından karşılanacak. Bir diğer yandan elektrik, su, doğalgaz ve telefon borcu nedeniyle icralık olan vatandaşların da borçlarını devlet üstlenecek. Düzenleme dahilinde 2 bin liraya kadar olan borçlar, şirketlerin vergi borcundan silinecek ve düzenleme çıktıktan sonra söz konusu borçlar otomatik olarak silinecek ve vatandaşların herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek kalmayacak.

1 EKİM’DE TBMM’YE GELMESİ BEKLENİYOR

Kanun değişikliği için Adalet Bakanlığı çalışmalara başladı ve söz konusu düzenlemenin, yeni yasama döneminin 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle başlamasıyla, TBMM gündemine gelmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, konuya ilişkin yaptığı açıklamada borçların önemli bir bölümünün temel ihtiyaçlara tekabül eden elektrik, su, doğalgaz ve telefon aboneliklerinden kaynaklandığını dile getirdi. Düzenleme ile birlikte 9 milyona yakın vatandaşın yaklaşık 30 milyon liralık borcu tasfiye edilecek.