GenelSağlık

Ne koronavirüs, ne de maymun çiçeği: Dünyada yeni salgın tehlikesi ortaya çıktı! Belirtileri tek tek açıklandı

Dünya henüz koronavirüs ve maymun çiçeği tehlikesini atlatamamışken bir de domates gribi haberi geldi. Hindistan’da salgın haline gelen virüsün belirtileri de ortaya çıktı.

Virüs şimdiye dek Hindistan’da Keral eyaleti Kollam bölgesi ve Anchal, Aryankavu ve Neduvathur bölgelerinde görüldü. Domates gribi olarak bilinen hastalığın, çocuklar arasında yayıldığı ve şimdiye kadar beş yaşın altındaki onlarca çocuğu etkilediği öğrenildi. Yetkililer ise hastalığın daha da bulaşmaması için tedbir almaya başladı.

DOMATES GRİBİ BELİRTİLERİ

Domates gribinin en belirgin belirtisinin ciltte gözüken büyük kırmızı kabarcıklar olduğu biliniyor. Diğer belirtilerinin ise yüksek ateş, yorgunluk, vücut ağrıları ve şiddetli eklem ağrıları olduğu bildirildi. Ölümcül olmayan domates gribinin herhangi bir aşısı veya tedavisinin bulunmadığı biliniyor. Domates gribi virüsüne karşı en etkili tedavi ise bol bol sıvı almak ve dinlenmek.

VİRÜS NASIL BULAŞIYOR?

Gelen son bilgilere göre domates gribi hastalığı fazlasıyla bulaşıcı. Yakın temasla bulaşan hastalıkta, temasa girenlerin karantina altına alındığı bildirildi.