DünyaEditörün SeçtikleriEkonomi

Yeni dönem başlıyor: Benzinli araçların satışı yasaklanıyor! Tarih belli oldu

ABD’de tüm dünyayı şaşırtan yeni bir karar alındı. Buna göre Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu bundan sonra benzinle çalışan araçların satışlarını kademeli bir şekilde durduracak. Hedef 2035 yılına kadar benzinle çalışan yeni araçların satışını azaltmak.

OY KULLANDILAR

Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu, Golden State’de benzinle çalışan yeni arabaların satışını aşamalı olarak durdurmak için oy kullandı.

Düzenlemede oylamada 2030 yılına kadar emisyon oranlarını yüzde 55 azaltılması hedefleniyordu. taşıtlara yeni karbon emisyon standartları getirecek düzenlemeye ilişkin pozisyonlarını 339 “evet”, 249 “hayır” ve 24 “çekimser” oyla kabul etti.

Buna göre, 2035’ten itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçlar sıfır emisyonlu olacak. Böylece, AB ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren yeni benzinli veya dizel otomobil satışı yapılamayacak.

2035 YILINDA BAŞLAYACAK

Bağlayıcı kararın tam etkisi, Kaliforniya’da satılan çoğu yeni araba ve kamyonun yalnızca elektrik veya hidrojenle çalışmasını gerektireceği 2035’te, 12 yıldan fazla bir süre sonra başlayacak.