Gündem

Çok kuvvetli yağış, hortum, fırtına geliyor! Meteoroloji akşam saatlerinde uyardı: Bu illerde yaşayanlar dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yeni haftaya ilişkin hava durumu tahminlerini yayımladı. Sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda bazı iller için kuvvetli yağış ve hortum tehlikesine dikkat çekildi!

Yedi günlük hava tahminlerini içeren haritayla birlikte yapılan açıklamada, “(29 Ağustos – 4 Eylül 2022) Hava sıcaklıklarının ülkemiz genelinde mevsim normallerinin 2 ila 5 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.” ifadeleri kullanıldı.

HAVA DURUMU NASIL OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre İç Ege (Denizli hariç), İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Sakarya, Bilecik ve Sinop çevreleri, Balıkesir’in güneyi, Antalya’nın batısının iç kesimleri ile Kastamonu’nun kıyı ilçelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Çankırı ve Çorum çevreleri, Kastamonu ve Karabük’ün güneyi ile Ankara’nın doğusunda yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

BU İLLERDE GÖRÜLECEK

Yağışların; Çankırı ve Çorum çevreleri, Kastamonu ve Karabük’ün güneyi ile Ankara’nın doğusunda yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum oluşma riski ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.