Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Bakan Yanık resmen duyurdu, ödemeler başladı! Ailelere 7.200 TL veriliyor: Hemen e-Devletten paranızı alın

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık destek ödemeleri hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık Türkiye Aile Destek Programı başvurusu onaylanan 831 bin haneye 427,9 milyon lira ödeme yapıldığını ifade etti. Bakan Yanık, yaptığı açıklamada, Türkiye Aile Destek Programı’nda bugüne kadar 4 milyon başvuru yapıldığını, bu kapsamda 1,6 milyon haneye hak sahipliği verildiğini aktardı.

15 MİLYAR LİRALIK YARDIM

Bakan Yanık açıklamalarının devamında ilk aşamada başvurusu onaylanan 831 bin haneye toplam 427,9 milyon lira ödeme gerçekleştirdiklerini belirtti ve geriye kalan hanelere ödemelerin önümüzdeki süreçte yapılacağını vurguladı. Açıklamalarının devamında hak sahipliği kararı verilen toplam 1,6 milyon haneye ulaşılacağını ifade eden Bakan Yanık Türkiye Aile Destek Programı ile 15 milyar liralık bir kaynağın vatandaşlarla buluşturulacağını paylaştı.

AYLIK 600 LİRAYA KADAR DESTEK

Bakan Yanık açıklamalarının devamında destek programı kapsamında gerekli şartları karşılayan ihtiyaç sahibi haneleri 12 ay boyunca süreli ve düzenli destekleyeceklerini belirtti ve şöyle devam etti:

“Türkiye Aile Destek Programı kapsamında hanede kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücretin 1/3’ü yani; 1.833,45 liranın altında olması durumunda dahil olunan gelir aralığına göre, haneye aylık 450, 500, 550 veya 600 lira olmak üzere destek vereceğiz.

TOPLAMDA7.200 TL ÖDEME

Şartların sağlanması halinde verilen destek yıllık 5 bin 400 ila 7 bin 200 lira arasında değişecek.

Desteğimizi hayata geçirirken faydalanıcı yelpazesini oldukça geniş tuttuk. Bu doğrultuda Türkiye Aile Destek Programı’na hanede yaşayan sayısı fazla olan düşük gelirle çalışan, emekli ve emeklilerimizin dul ve yetimlerini de dahil ettik.

ŞARTLAR BELLİ OLDU

Genel şartları taşımaları ve hanede kişi başına düşen aylık gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması şartıyla SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri ile bunların dul ve yetimleri faydalanabilecek.

Yine, genel şartları taşımaları ve hanedeki kişi başı düşen gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması koşuluyla özel sektör çalışanları, esnaf, sanatkar ve diğer çalışanlar da desteğimizden yararlanabilecek.”