Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Milyonlarca kişiye son dakika duyurusu! Yeni dönem bugün resmen başladı: Tamamen ücretsiz oldu, yaptırın

Kimliği olan herkes için yeni dönem başladı ve tamamen ücretsiz oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, detayları açıkladı ve nüfus müdürlüklerine giderek yeşil pasaport sahiplerinin hiçbir ücret ödemeden pasaport sürelerini 10 yıla çıkarabileceği ifade edildi.

TALEP ARTTI

Yerli pasaportlarda ilk olarak yeşil pasaport basılacağını burada yüksek bir talep olduğunu günlük pasaport talebinin 7-8 bin olduğunu ama son 4-5 aydır bu talep 10 bin-15 bin arasında gidip geldiğini belirten Bakan Soylu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bu da şundan kaynaklanıyor, özellikle her şeyi siyasallaştırmayı seven bir candaş medya var. Bu medya, toplumu yanlış bilgilendirip meseleyi kaosa döndürebilmek için kasti bir anons yaptı, ‘Fahiş fiyata 2023’te pasaport ulaşacak’ dedi. Bu tamamen spekülatif bir söz. Öyle bir yayın yaptılar ki başarılı da oldular. Hainliğin sınırı yok. Hakikaten fitnenin, hainliğin sınırı yok. Yaklaşık 7-8 binlik üretim talebimizi 15-16 bine çekiverdiler. Biz ona da yetişiriz. Yılbaşından itibaren 1 milyon 630 bin pasaport verdik ve bunların yüzde 58’i yurt dışına çıkmadı. Pasaport yurt dışına çıkmak için kullanılmadı. Acil durumlarda zaten günü birlik pasaport veriyoruz. Bunu uzun yıllardan beri veriyoruz. O kadar seri çalışıyoruz, gelip buradan bir saat sonra pasaportunu alma imkanına sahip. Bunu da manipüle ettiler, ‘Uzun kuyruklar oluşuyor’ diyerek”

ARTIK TÜRKİYE YAZACAK

Yerli ve milli pasaportların özelliklerini anlatan Bakan Soylu, bu pasaportlarda ‘Turkey’ yerine ‘Türkiye’ ifadesinin yer aldığını belirtti ve önceki pasaportlarda 27 güvenlik ögesi bulunduğunu, yerli ve milli pasaportta ise 36 ilave güvenlik ögesinin daha yer aldığını paylaştı.

Bakan Soylu, Türkiye’nin kendi yerli ve milli pasaportunu bu gece itibarıyla basmaya başladığını aktardı ce ilk önce bin adet basılacak, ertesi gün 2 bin, ertesi gün 5 bin, ertesi gün 10 bin adet basılacağını bildirdi.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Darphane Genel Müdürlüğü yetkililerine teşekkür eden Soylu, Macaristan’la yapılan anlaşma çerçevesinde Türkiye’nin Macaristan’ın yıllık 250 bin, Macaristan’ın da Türkiye’nin 250 bin pasaportunu basacağını, doğal afetlerden kaynaklı süreç söz konusu olduğunda bu ülkelerin birbirlerinin ihtiyaçlarını gidereceğini ifade etti. Konu ile ilgili olarak Bakan Soylu’nun açıklamaları şöyle oldu:

GRİ PASAPORT DA BASILACAK

“Önümüzdeki ayın sonuna kadar yaklaşık 170 bin pasaportu basmış olacağız, bu bir aylık süreç içerisinde. Daha sonra 250 bine, daha sonra 300 bine, daha sonra yükselerek devam edecek. Yeşil pasaportu bastıktan sonra, hem diplomatik hem umumi hem de gri pasaportu basmaya başlayacağız. Mümkün olduğunca 5-10 gün içerisinde yeşil pasaportun, bekleyen talebinin tamamını eritmiş olacağız. Bir üretim planlaması yaptık. Sonra hem vereceğiz hem de stoklamaya başlayacağız. Hem diplomatik hem umumi hem de gri pasaportu, yeşil pasaportun talebinin azalmasını sağlayarak gerçekleştirmiş olacağız. 120 bin umumi pasaport talebi var, şu anda elimizde 100 bin umumi pasaportumuz var. Bir problemimiz kalmış değil. Yeşil pasaport talebini de burada basarak karşılamış olacağız”