Gündem

Kuşadası’nda bugün meydana gelen depremin ardından açıklamalar peş peşe yapıldı: 6.6 şiddetinde bir başka deprem…

Bugün öğleden sonra Aydın’ın Kuşadası ilçesi açıklarında özellikle İzmir ve Manisa’da hissedilen iki ayrı deprem meydana geldi. Depremler 14 dakika arayla olmak üzere 4.7 ve 5.1 büyüklüğünde kaydedildi. Depremin ardından korkutan bir açıklama yapıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bölgedeki fay hattıyla ilgili uyarısını paylaştı ve şunları söyledi:

“30 Ekim 2020 de Sisam Adası kuzeyindeki Sisam fayının kırılmasıyla oluşan 6.6 büyüklüğündeki depremden sonra bölgede önemli bir stres birikimi olmuştu. Gümüldür Özdere ve Kuşadası tarafındaki faylar tetiklenmişti. Bugün peş peşe olan 4.7 ve 5.1 büyüklüğündeki depremler 30 Ekim 2020 depreminin tetiklediği bir deprem olarak değerlendirilebilir. Sisam Adası güneyinde ve Dilek Yarımadası’nın denizdeki devamında olan fay kırılıyor. Bu fayın en büyük deprem üretme potansiyeli 6.6 olarak biliniyor.”

30 EKİM DEPREMİ

30 Ekim’de Sisam Adası’nı kuzeyden sınırlayan fayın kırıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Sözbilir, “Şimdi ise adayı güneyden sınırlayan fay kırılmış oldu. Fakat bu fayın 6.6 büyüklüğüne varan deprem üretme potansiyeli var” dedi.