Gündem

Akaryakıt Fiyatları 2022’de Ne Kadar Zamlandı? Ağustos Verileri Dizel Araç Sahiplerinin Cebini Yakıyor!

Küresel piyasalarda son günlerde Brent petrol fiyatı yeniden yükselişe geçti. Söz konusu son yükselişlerde birçok unsur etkisini gösterdi. Avrupa’da oluşan doğalgaz kesinti endişeleri, Libya’da çıkan çatışmalar, OPEC üyelerinin petrol arzını kısmaya yönelik açıklamaları ve Irak’ta çıkan çatışmaların büyümesi, Brent petrol fiyatlarını yukarı yönde etkiledi. Brent petrol fiyatının dalgalanması ve dolar kurunda hareketlilik yaşanması, bilindiği gibi ülkemizde akaryakıt fiyatlarına yansıyor.

Ayrıca Brent petrol ve dolar kurunda 2022 yılbaşından bu yana ciddi bir hareketlilik de yaşanıyor. Elde edilen veriler, 2022 yılbaşından bu yana benzin ve motorin fiyatlarının yüksek oranlarda zamlarla karşılaştığını ortaya koydu ancak özellikle de dizel (motorin/mazot) araç sahiplerinin cebinin yandığı görüldü. Ağustos ayında benzin indirimlerle karşılaşırken, motorin ise daha yüksek oranlarda zamlarla karşılaştı.

AKARYAKIT FİYATLARI 2022’DE UÇTU!

Akaryakıt fiyatlarında dalgalanmalar yaşanmaya devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta motorin fiyatına peş peşe 2 gün zam gelmişti. Önce motorin litre fiyatına 95 kuruşluk, bir sonraki günde de 87 kuruşluk zam yansımıştı. Bu zammın ardından yeni haftada benzin fiyatına ise indirim uygulandı ve son olarak 30 Ağustos Salı gününden itibaren benzin fiyatında 1,04 TL’lik indirim görüldü.

Yapılan fiyat düzenlemelerinin ardından Ağustos ayı ve genel olarak 2022 zam ve indirim bilançosu ortaya çıktı. Sene başından bu yana araç sahiplerinin akaryakıttan yana cebinin fazlasıyla yandığı, büyük darbeyi ise dizel araç sahiplerinin aldığı görüldü.

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINDA DEVASA ZAMLAR

Elde edilen verilere göre 2022 yılbaşından bu yana geçen 8 aylık süreçte benzin fiyatlarına toplamda %56 oranda zam geldi. Ayrıca aynı süreçte motorin fiyatlarına ise %110,4 gibi devasa oranda bir zam yansıdı. Bununla birlikte sadece Ağustos ayında benzin fiyatında toplamda %9 oranda indirim görülürken, motorin fiyatında ise aynı süreçte %9,7 oranda zam yapıldı.