Editörün SeçtikleriGündem

Herkes bunu konuşuyor: Kız Kulesi yıkıldı iddiası! Kız Kulesi görünmüyor

İstanbul’un simgesi haline gelen Kız Kulesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edildiği söylendi. Bu sebeple tarihi yapının çevresi yapıldı. Kulenin söküldüğü ortaya çıkarken, sosyal medyada Kız Kulesi’nin yıkıldığı iddia edildi.

“BAKANLIK ONARIM YAPMAK İÇİN SÖKTÜK DİYOR”

Konuyla ilgili Gerçek Gündem’e açıklama yapan araştırmacı arkeolog ve tarihi eser fotoğrafçısı Ömer Faruk Yavaşçay “Kültür ve Turizm Bakanlığı, uzun zamandır Kız Kulesi’nde restorasyon çalışması yapıyor. Ara sıra gündem oluyordu. Dış kaplamasıyla da bir ara gündem olmuştu. Şimdi de kule komple sökülmüş. Bakanlık kulede onarım yapmak için söktük diyor. Bazı kişiler kuleyi restore ederken yıktılar bahane uyduruyorlar diyor. Şehrimizin en meşhur noktalarının başında gelen Kız Kulesi’nin meşhur olmasını sağlayan kulesi yok. Ne olursa olsun Kız Kulesinin yarısının sökülmesini yanlış buluyorum.” İfadelerini kullandı.

Konuya ilişkin Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından bir tweet atıldı. Yapılan açıklamada Kız Kulesi’nin özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği belirtilerek şunlar söylendi:

KAMUOYUNA DUYURU

1940’lı yıllarda kız kulesinde yaşanan yangın sonrasında yapılmış olan betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının  depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrollüğünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmekte olup restorasyona ve Kız Kulesine ilişkin tüm belgeler ve gelişmeler https://kizkulesi.com sitesinden tüm halkımızla paylaşılmaktadır