Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Zamlar yağmur gibi yağdı: Eylül başında sessizce zam yapıldı! Fiyatlar yüzde 20 arttı

Trafiğe çıkan herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama geldi. Trafiğe çıkan araçların trafik sağlığını sağlaması adına trafik sigortası yapılıyor. Zorunlu trafik sigortasına zam geldiği açıklandı. 1 Eylül tarihinde fiyatlar arttı. Tam yüzde 20 oranında zam geldiği belirtildi.

Araç sahiplerini kapsayan olayda 1 Eylül tarihinden itibaren fiyatlara yüzde 20 zam geldi. Bunun dışında tavan fiyatları için uygulanan aylık artış miktarı yüzde 2,25’ten %4,75’e çıkarıldı.

HASARSIZLIK İNDİRİMİ DÜŞTÜ

Piyasalardan gelen son rakama göre hasarsızlık indiriminde düşüş olduğu belirtildi. İstanbul’dan en ucuz sigorta 2.296 TL oldu. Buna göre vatandaşlar 81 ilde uygulanabilecek en yüksek tarifelerin ne olduğunu sormaya başladı.

Bütün araçların trafik sigortası yaptırması gerekiyor. Fakat yılık ilk 6 aylık verilerine göre araçların 5,1 milyonunda zorunlu trafik sigortası yapılmıyor. En yoğun olarak kullanılan binek otomobilde ise bu oran yüzde 6,48. Türkiye yollarındaki otomobillerin 905 bin 382’sinde trafik sigortası bulunmuyor. Ancak bu yıl için trafik sigortası yaptırmamanın cezası 169 lira. Aracın sigortasız olduğu tespit edilirse ek olarak trafikten men ve otopark masrafı da çıkıyor.

YÜZDE 150’DEN YÜZDE 135’E ÇEKİLDİ

Düzenlenecek poliçelerde hasar sebebiyle ödenecek prim artırım oranları da 3’üncü basamak için yüzde 50’den yüzde 45’e, 2’nci basamak için yüzde 100’den yüzde 90’a 1’inci basamak için yüzde 150’den yüzde 135’e çekildi.