Editörün SeçtikleriEğitimEkonomiGündem

On binlerce öğrenci bekliyordu! Bakan Kasapoğlu resmen açıkladı: KYK yurt sonuçları resmen açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu herkesin beklediği açıklamayı yaptı. Bakan Kasapoğlu açıklamalarında GSB Yurtları yerleştirme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve sonuçların açıklandığını ifade etti.

BEKLENEN SONUÇLAR AÇIKLANDI

2022-2023 Yurt başvurularına ilişkin birinci faz çalışma sonuçlarını paylaşacaklarını belirten Bakan Kasapoğlu 825 bin kapasiteli yurtların, güvenlik, temizlik her alanda yüksek teveccühe mazhar olan bir altyapı olduğunu bildirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile saat 10.00’da GSB Yurtları yerleştirme sürecine ilişkin basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması sonrası KYK yurt başvuru sonuçlarının açıklandığı duyuruldu.

KYK yurt sonuçlarına ulaşmak için TIKLAYIN.

YURT ÜCRETLERİ

Yeni KYK yurt ücretleri henüz açıklanmadı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu konuyla ilgili “Resmi olarak yurt ücretlerini eylül ayı içerisinde açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

BAKAN KASAPOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Tüm bunların yanı sıra Bakan Kasapoğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

2022-2023 Yurt başvurularına ilişkin birinci faz çalışma sonuçlarını sizlerle paylaşacağız. 825 bin kapasiteli yurtlarımız, güvenlik, temizlik her alanda yüksek teveccühe mazhar olan bir altyapı. Uygulama aşamasına geçildiğinde çalışmamızı fazlara ayırdık. İlk kez yaptığımız bir uygulama. Yerleştirme sürecini 4 fazla tamamlayacağız. Temel amacımız Üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini en akıcı şekilde yönetmek ve bu merkezde onun bir unsuru.

Tüm başvuruların tamamen objektif şekilde, dijital ortamda analiz edildiğini ifade etmem lazım. Üniversite açılış tarihleri aynı gün olmuyor. Üniversitelerin açılış tarihlerini göz önünde bulundurarak planlama yaptık.

Uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Birinci faz çalışmalarımızda olağanüstü gayretle çalışan bakanlık ailesine, herkese teşekkür ederim. Sevgi dolu bir çalışma var. İnşallah bu çalışmaların sonuçlarını da az sonra ifade edeceğim neticelerle taçlandırıyoruz.

Yeni dönem için başvuru sürecini tamamladık ve başvurular 12 kamu kurumu tarafından dijital olarak teyit edilen bir altyapıyla analiz edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz kriterler baz alınarak öncelik sıralarını belirleyen bir puanlamayla tespit edildiler. Bu kriterler gelir, başarı, sosyal durum baz alınarak sıralama ortaya kondu. Öğrencilerimizin kazandıkları okula en yakın bakanlık yurdundan başlamak üzere yerleşimleri gerçekleştirildi. Sıra ona gelene kadar kontenjan dolduysa okula yakın en yakın yurda yerleşim yapıldı ve süreç tamamlandı. Okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk kez başlayacakların şehirlere geliş durumları değerlendirildi. Şehre ilk kez gelecek öğrencilerin adaptasyon süreci göz önünde bulundurularak değerlendirme yapıldı.

YÜZDE 80 REKOR KARŞILAMA ORANI

Özellikle vurgulamak istiyorum. Yıllık bazda en fazla talebi almamıza rağmen birinci faz yerleştirmemizde tarihimizin en yüksek yerleştirme oranını gerçekleştirdik. İlk yerleştirmemizde yüzde 80’lik rekor karşılama oranına imza attık.

Ülkemizin sağladığı yurt hizmetlerinin dünyada eşi benzeri olmadığını hepimiz biliyoruz. Biz hamdolsun yüzde 80’lik karşılama oranıyla birinci fazda bu rekoru hep birlikte gerçekleştirdik. Yurtlarımız dünyanın en güçlü yurt altyapısı. 36 ülkenin nüfusundan daha fazla kapasiteye sahip yurt altyapımız var.

3 fazımız daha var. Bu fazların sonunda her öğrencimiz bu çatının altında olacak. Ailelerimiz ve değerli gençler endişe etmesinler. Onları bu ortamlarla buluşturma adına çalışmalarımızı nasıl başarılı götürdüysek faz faz paylaşacağım.

İlk fazda 41 il tamamıyla yerleşimini bitirdi. Sıfır yedekle tamamladık.