Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

1.150 TL ödemeler başladı! Hemen alabilirsiniz: Aile Bakanlığı ödemeleri başlattı

Destek ödemeleriyle ilgili bir gelişme yaşanırken kış aylarına kısa bir süre kala destek başvurularının başladığı ifade edildi. Dar gelirli ailelere doğalgaz faturası için destek sağlandığı belirtilerek 1.150 TL ödeme yapılacağı ifade edildi. Doğalgaz faturası desteği başvuruları dün itibariyle başlarken başvuru detayları araştırılmaya başlandı.

PTT ÜZERİNDEN PARALAR ALINACAK

Yüz binlerce ihtiyaç sahibi aileler için duyuru yapılırken doğalgaz faturası desteği başvuruları 5 Eylül itibariyle başladığı aktarıldı. Fatura yardımı için başvurular e-Devlet üzerinden yapılacağı belirtilerek başvurusu onaylanan vatandaşlara ise 1150 TL’ye kadar ödeme gerçekleşeceği ve ödemelerin PTT üzerinden alınacağı aktarıldı.

Kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihtiyaç sahibi hanelere verilecek olan doğalgaz tüketim desteği ile ilgili değerlendirmelerde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında geçtiğimiz kış başlatılan desteklerin bu yıl da devam edeceğini belirtti.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle oldu:

“Geçtiğimiz kış başlattığımız doğalgaz tüketim desteği programını, bu yıl da sürdüreceğiz. Bu destekten yararlanmak isteyen ev sahibi veya kiracı fark etmeksizin tüm vatandaşlarımız 5 Eylül’den itibaren e-Devlet üzerinden başvurularını yapabilirler.

Kronik hastaların veya yaşam destek cihazlarına bağlı kişilerin bulunduğu hanelere doğalgaz desteği yüzde 5 fazlasıyla yapılacaktır.”

BAŞVURU DETAYLARI

Doğalgaz Tüketim Desteğine başvurular e-Devlet üzerinden alınacağı belirtilerek ihtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen Doğalgaz Tüketim Desteğinde başvurular 5 Eylül itibariyle başladığı paylaşıldı. Başvurular Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti ekranından gerekli bilgileri doldurarak yapılabileceği belirtilerek bu desteğe “https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti” adresi üzerinden başvuru yapılabileceği aktarıldı.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Destekten ihtiyaç sahibi haneler ve kronik hastalar yararlanabiliyor. Doğalgaz Tüketim Desteği hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere veriliyor. Doğalgaz faturası tutarı ise 450 TL – 1.150 TL arasında değiştiği belirtilerek vatandaşlar e- Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabileceği vurgulandı.