Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Asgari ücret, emekli ve memur, belli oldu! Zam oranları netleşti: İşte güncel zamlı maaş tablosu, Erdoğan açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısında işçi, memur ve emeklinin maaşları ile sosyal yardımların artacağını açıklaması büyük yankı yarattı. Bunun ardından gözler, asgari ücret, memur ve emekli maaş zamlarına çevrildiği belirtildi. Bununla beraber asgari ücret, memur, emekli maaş zam oranları netleşmeye başlarken Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya tv100’e çok önemli açıklamalarda bulundu.

YÜZDE 40 ORANINDA ZAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısında işçi, memur ve emeklinin maaşları ile sosyal yardımların artacağı açıklamasını yapmıştı. 2023 yılı asgari ücret, memur ve emekli maaş zamlarının ne kadar olacağı araştırıldığı belirtildi. Bu noktada piyasada en az yüzde 40’lık zam beklentisi olduğu ifade edildi.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya yaptığı açıklamalarında zamlar için Aralık ayı enflasyon rakamlarının dikkate alınacağını belirterek son 6 aylık rakamların bir önceki 6 ayla aynı seviyede olduğunu paylaştı.

YÜZDE 20 ARTIŞ BEKLENİYOR

Özgür Kaya açıklamalarında Memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme şartları gereği birinci 6 aylık dönem yüzde 8’lik zammın üzerine enflasyon farkı oranında zam alacaklarını belirtti ve işçi ve Bağ-Kur emeklileri için de 2023 yılında yüzde 20 gibi bir artış öngörüldüğünü ifade etti.

ASGARİ ÜCRET 7.500 TL OLABİLECEK

Enflasyon rakamı yüzde 16-17 seviyelerinde gerçekleşmiş olsa da Kasım- Aralık ayında toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilave bir zam kararı almasının olasılık dahilinde bulunduğunu söyledi.

Tüm bunlarla beraber Kaya asgari ücretin açlık sınırı olan 6 bin 680 lira seviyelerinin üzerinde olması, 7 bin lira ile 7 bin 500 liraların üzerine çıkmasının mümkün olabileceğini vurguladı.