Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Emekli maaşlarına yapılacak zam belli oldu! Zamlı emekli maaşı tablosu açıklandı: Maaşlar rekor seviyeye çıkıyor

Memur ve emekliye şimdiden zamlı maaş göründüğü belirtilerek enflasyon ağustosta aylık bazda yüzde 1,46 artarken yıllık bazda yüzde 80,21 oldu. Böylece 2023 yılı Ocak ayında emekli ve memur maaşlarına zam yapılması şimdiden kesinleştiği ifade edildi. TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklanırken TÜİK’e göre tüketici enflasyonu ağustosta yüzde 80,21’e yükseldi. Resmi Gazete’de yayınlanan Orta Vadeli Programa göre de 2022 enflasyon hedefi yüzde 65 oldu.

ENFLASYON FARKI VERİLDİ

Enflasyon ve OVP verilerinin ardından İşte 2023 emekli ve memurlara Ocak ayında yapılacak zam oranlarıyla ilgili Vergi Uzmanı Muhammet Bayram tahminlerde bulundu. Bayram açıklamalarında Sene başından itibaren ocak ayında bir zam yapıldığını belirterek Ocaktaki zam bir önceki enflasyon farkıydı. Memur ve emeklilere yüzde 2,2-5 enflasyon farkı verildiğini ifade etti.

Şu anda temmuz ve ağustosun gerçekleşmiş enflasyon farkları yüzde 3.83 olduğunu belirten Bayram hem memurlar hem de emekliler için 2 aylık bir zam farkı olduğunu belirterek hala 4 aylık sürede enflasyonu tahmin etmek biraz zor olduğunu ifade etti.

YÜZDE 15’İ GEÇMEYECEK

Konu ile ilgili olarak Vergi Uzmanı Muhammet Bayram açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Şu anda temmuz ve ağustosun gerçekleşmiş enflasyon farkları yüzde 3.83’tür. Hem memurlar hem de emekliler için 2 aylık bir zam farkı var. Ama hala 4 aylık sürede enflasyonu tahmin etmek biraz zordur. Ancak yine güncel verilere göre 6 aylık enflasyonun sene sonu itibarıyla enerji fiyatlarındaki baz etkinin azalacağı ve enflasyonun da gerileyeceği göz önünde bulundurularak yılın 2. 6 aylık döneminde enflasyonun yüzde 15’i geçmeyeceği yönündedir.

Bu bir tahmindir ama gerçekleşen enflasyon şu anda temmuz ve ağustos ayları itibarıyla yüzde 3.86’dır. Diğer 4 aylık enflasyon açıklanınca net enflasyon farkı ortaya çıkacaktır.”

EMEKLİ MAAŞLARININ 6.990 TL’YE YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Bir önceki dönemde emeklilere yüzde 42.35 emeklilere zam yapıldığını hatırlatan Bayram memurlara da yüzde 41.69’luk bir zam yapıldığını ifade etti. Açıklamalarında “Gerçekleşen enflasyonun yüzde 15 olacağı belirlenirse eğer hem emeklilerin hem memurların en az yüzde 15’lik bir zam alacağını tahmin edebiliriz.” ifadelerini kullanan Bayram yüzde 15’lik enflasyon farkı dikkate alınırsa eğer, en düşük memur maaşı 9.105 TL’den 10.470 TL’ye, en düşük emekli aylığı ise 6.078 TL’den 6.990 TL’ye yükselmesi beklendiğini vurguladı.