Gündem

Petrol fiyatı 8 ayın en düşük seviyesine geriledi! Akaryakıt fiyatlarına yansıyacak mı?

Küresel piyasalarda Brent petrol fiyatı dalgalanmaya devam ediyor. Yurtiçinde ise Brent petrol fiyatındaki dalgalanmalarla birlikte döviz kurlarındaki hareketlilikler de akaryakıt fiyatlarına etki ediyor. Yakından takip edilen petrol fiyatlarında, hafta içinde bir kez daha gerileme kaydedildi. Petrol fiyatı, küresel resesyon endişeleri artmaya devam ederken Çin’den gelen talep endişelerinin büyük bir satış dalgasını tetiklemesi ile birlikte geriledi.

Çin’de yeniden Covid-19 vakalarının artmasıyla birlikte gelen kapanmalar, ülkede talep oluşturdu ve yükselen talebin yarattığı baskı ve küresel resesyon endişelerindeki artış, petrol fiyatlarında son 8 ayın en düşük seviyesinin test edilmesine neden oldu. Brent petrol fiyatı gerilerken, Rusya’nın arz kesintisi tehditleri fiyatlardaki gerilemenin önüne geçemedi. İşte detaylar…

PETROL FİYATLARINDA 8 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ GÖRÜLDÜ

Küresel piyasalarda dolardaki artış, ekonomik durgunluğa (resesyon) ilişkin artan korku ve endişeler ile küresel talep endişelerinin fiyatlar üzerinde oluşturduğu baskılar, petrol fiyatının Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. Rusya’nın petrol arzının kesintiye uğratılmasına ilişkin tehditleri de petrol fiyatlarındaki gerilemeyi engelleyemedi.

ABD için referans olan Batı Teksas ham petrol varil fiyatı 85 dolar seviyesinin altına sarkarken, küresel piyasalarda referans alınan Brent petrol varil fiyatı ise 90 dolar seviyesinin altına sarktı. Brent petrol fiyatı sabah saatlerinde varil başına 88,6 dolar seviyesinde işlem gördü. Öte yandan Batı Teksas ham petrol fiyatı ise varil başına 82 dolar seviyesinde işleme alındı.

PETROL FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

Merkez bankaları, yükselen enflasyonu kontrol altına almak ve düşürmek için faiz artırma adımları atıyor. Bununla birlikte ekonomide resesyon endişeleri de artıyor. Diğer yandan Çin’in Shenzen ve Chengdu gibi büyük bölgelerinde uygulanan kapanmaların genişletilmesi de petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkenleri arasında gösteriliyor.