Gündem

Bugün resmen duyuruldu: e-Devlet üzerinden bu ayın sonuna kadar başvuru yapabilirsiniz!

Bugün resmen duyuruldu! Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak. ‘Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı’na başvurular artık e-Devlet üzerinden de yapılabilecek.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, devreye alınan “Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı”na ilişkin bilgileri paylaştı. TRT’nin aktardıklarına göre programın, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faaliyet gösteren işletmelere yönelik olarak tasarlandığını belirten Koç, “Kültürel miras unsuru olarak icrası ustalık-zanaatkarlık becerisi gerektiren, özgün, icra edilen mesleğin değerlerini, felsefesini, inceliklerini gelecek kuşaklara aktarılmasını temin etmek, usta-çırak ilişkisi çerçevesinde yürütülen, geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan ve kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerde faaliyet gösteren işletmelerin güçlendirilerek hayatta kalmalarını ve bu birikimin gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak için ‘Yaşayan Kültür Mirası İşletmeler Destek Programı’ tasarlanarak devreye alınmasına karar verildi. Söz konusu programa başvurular e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilecek” ifadelerini kullandı.

Ön başvurular arasında, seramik (çömlek-çini), ahşap işleri, bıçakçılık, bakırcılık, deri işleri, çalgı yapımcılığı, dokumacılık gibi kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin ilk sıralarda yer alıyor. Bunun yanı sıra şapka imalatı, gramofon tamirciliği, at arabası-fayton imalatı gibi ilginç meslekler de dahil edildi.

VERİLECEK DESTEKLER DE AÇIKLANDI

Koç, program kapsamında işletmelere verilecek desteklere ilişkin de şunları söyledi:

“Program kapsamında işletmeler, kuruluş desteği, işletme ve yetiştirme desteği, makine ve teçhizat desteği, tanıtım ve pazarlama desteği çerçevesinde program süresi içinde aldıkları hizmetlere, makine ve teçhizata ilişkin destek alabilecekler. Bir yıllık program süresinin başlatılması ve taahhütnamenin alınması için yararlanıcı işletmeler KOBİ Bilgi Sistemi üzerinden başvuru yapacaklar.”

Başvurular 30 Eylül’e kadar gerçekleştirilebilecek.