Gündem

Bir devir daha kapanda; Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth, yaşamını yitirdi! Tüm dünyada gözler varis III. Charles’a çevrildi!

Bir süredir tıbbi gözetim altında tutulduğu Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybeden Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’in ardından yapılan açıklamalar dikkat çekmeye başladı. 96 yaşında yaşamını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth’e ilk baş sağlığı dileği ise, Birleşik Krallık’ın yeni başbakanı Liz Truss’tan geldi.

KRALİÇE II. ELİZABETH VEFAT ETTİ

Dünyada en uzun süren ikinci lider olması ile dikkat çeken Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’in İskoçya’daki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybettiği krallık ailesinin resmi Twitter hesabından dünya kamuoyuna duyuruldu. Yapılan açıklamada; “Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde yaşamını yitirdi” ifadeleri kullanılırken, cenazenin bugün Londra’ya götürüleceği de açıklandı.

İLK AÇIKLAMA VARİS CHARLES’TAN GELDİ

Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’in vefatının ardından tahta geçen oğlu Kral III. Charles, ilk açıklamasını; “Kraliçe hazretleri sevgili annemin ölümü, ben ve ailenin diğer üyeleri için çok büyük bir acı kaynağı. El üstünde tutulan ve çok sevilen bir annenin derin yasını tutmaktayız. Onun kaybının Britanya’nın etki alanı olan her yer ve dünya çapında sayısız insan tarafından derinden hissedileceğini biliyoruz. Bu yas ve değişim döneminde, ailem ve ben, kraliçeye duyulan saygı ve derin sevgiyi bilerek teselli bulacak ve ayakta kalacağız” ifadeleriyle gerçekleştirdi.

BAŞBAKAN TRUSS, KRALİÇEYİ ANDI; YENİ KRALA DESTEK VERDİ

Öte yandan Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünün ardından bir açıklama da Birleşik Krallık’ın yeni başbakanı Liz Truss’tan geldi. Gerçekleştirdiği açıklamada Kraliçe II. Elizabeth’in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren Truss, “Kraliçe II. Elizabeth istikrarın sembolü oldu, ihtiyaç olduğumuz gücü bize verdi. Büyük Britanya’nın ruhu ondan geldi ve bu ruh devam edecek. Tahtta en uzun süre kalan kişi oldu. Anıları bizimle beraber olacak. Birleşik Krallık’ta dünyanın dört bir tarafında herkes onu güzel hatırlayacak. Kendisi bana ve çok kişiye önemli ilham kaynağı olmuştur. Daha bu hafta kendisi bütün görevlerini yerine getirmeye devam etti ve onun yönetimi içerisindeki 15. Başbakan olarak beni atama zarafetini gösterdi” açıklamalarında bulundu. Ardından Kral III. Charles’a destek varan Truss, “Önümüzdeki zorlu günlerde dostlarımızla bir araya geleceğiz. Bugün büyük bir kayıp yaşıyoruz. Arkasında çok büyük bir miras ve isim bıraktı Kraliçe 2. Elizabeth. Yeni yöneticimiz Kral III. Charles. Kralın ailesiyle birlikte kendisi de annesinin yasını tutacak. Bizler de halk olarak onu desteklemeliyiz. Şimdi kralımız hepimiz için bir sorumluluk taşıyor. Bizler de ona sadakatimizi sunacağız. O da ulusumuza sadakatini sunacak, tıpkı annesinin yaptığı gibi. Yeni bir döneme giriyoruz, majesteleri de bunu isterdi. Tanrı Kraliçe’yi korusun” açıklamalarıyla ulusa seslendi.