Editörün SeçtikleriEkonomi

Selçuk Geçer dolar kurunu değerlendirdi, yine korkuttu! “En çok vatandaş kaybedecek!”

Küresel finans piyasalarında majör merkez bankalarının para politikası adımları takip edilmeye devam ediyor. Bilindiği üzere 2022 itibariyle hızla yükselen küresel enflasyon karşısında merkez bankaları, enflasyonla mücadele kapsamında genel olarak parasal sıkılaştırma adımları atmaya başladı. Bunun en net örneğini ABD Merkez Bankası (Fed) ortaya koyarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) da faiz adımlarını hızlandırdı.

Gelen adımlar sonrasında, son dönemde dolar güç kaybetmeye ve Euro da yeniden güçlenmeye başladı. Güç kaybeden dolar ile birlikte Ekonomist Selçuk Geçer de kritik dolar kuru yorumlarını paylaştı. Dış ticaret açığının giderek açıldığını vurgulayan Geçer, bunun döviz tarafında etkisinin ağır olacağını ifade etti. Geçer’in dikkat çeken dolar/TL yorumu ve detaylar…

SELÇUK GEÇER’DEN KRİTİK DEĞERLENDİRME

Dile getirdiği ekonomi tahminleri ve değerlendirmeleri ile tüm dikkatleri çekmeyi başaran Ekonomist Selçuk Geçer, dolar kurunda kırılma yaşanacağını söyledi. Dış ticaret açığının giderek arttığını belirten Geçer, %100’lük bir hareketin yaşanacağını öne sürdü. Önümüzdeki dönemlerde kurda patlama yaşanacağını iddia eden Geçer, “Bu dış ticaret açığı ile bu kısa vadeli borçlarla dolar kıtlığıyla önümüzde çok agresif hareketleri görebiliriz. Yükseltmelerden bahsetmiyorum. Net bir kırılma ile karşılaşılabilir. Yüzde 100’lük bir hareket gelebilir, bu kaçınılmaz” dedi.

“EN ÇOK VATANDAŞ KAYBEDECEK”

Dolar kurunda yukarı yönlü hareketlerin devam edeceğini öne süren Selçuk Geçer, kıtlaşan doların hem piyasada hem de ekranda sert bir şekilde gitmesine neden olacağını öne sürdü. Ünlü ekonomist, “Kurun yukarı doğru fırlaması enflasyonun yükselmesine neden olacak ve işsizlik furyasını beraberinde getirecek. İnsanlar fakirleşirken bankacılık sektörü kârını katlamaya başladı. En çok vatandaş kaybedecek. Türkiye’deki yoksulluk sınırı asgari ücretin 4 katı!” sözlerini dile getirdi. Geçer’e göre dolar kurunda yukarı yönlü sert hareketlilikler yaşanacak.