Editörün SeçtikleriEkonomi

Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü nedeniyle İngiltere Merkez Bankası faiz kararını erteledi…

Küresel finans piyasaları, Eylül ayına odaklanmış durumda. Bu ay piyasaları derinden etkileyebilecek birçok kritik gelişme yaşanacak. Geçtiğimiz hafta içinde Avrupa Merkez Bankası (ECB), beklenen faiz kararını açıklamış ve politika faizini tarihinde ilk kez 75 baz puan artırmıştı.

Diğer yandan ABD Merkez Bankası (Fed) 21 Eylül’de faiz kararını açıklayacak ve bir süredir yakın vadede gözler İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) açıklayacağı faiz kararındaydı. Ancak BoE, Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı sonrası ilan edilen ulusal yas nedeniyle faiz kararını 15 Eylül’den, 22 Eylül tarihine erteledi. Bu ay küresel finans piyasalarında yoğun bir haber akışı var… İşte detaylar…

İNGİLTERE MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI ERTELEDİ

Gözler bir süredir ECB’nin açıklayacağı faiz kararındaydı ve ECB, tarihinde ilk kez, yani 24 yıl sonra politika faizini 75 baz puan artırdı. ECB’nin ardından gözler İngiltere Merkez Bankası’na (BoE) ve ABD Merkez Bankası’na (Fed) çevrildi. BoE, normal şartlarda politika faiz kararını 15 Eylül tarihinde açıklayacaktı. Ancak Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı nedeniyle Birleşik Krallık’ta ilan edilen ulusal yas nedeniyle, kararın 22 Eylül’de açıklanacağı bildirildi.

ULUSAL YAS NEDENİYLE KARAR ERTELENDİ

BoE son olarak geçtiğimiz ay politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 1,75’e yükseltmişti. BoE tarafından uygulanan bu faiz artırımı, son 27 yılın en yüksek faiz artışı olarak kaydedilmişti. BoE, yükselen enflasyonun ülke ekonomisinde yarattığı baskının, 1 yıldan daha uzun süre devam edebilecek bir resesyona doğru ilerlediği konusunda uyarıda bulunmuştu. Gözler, gelen açıklama sonrasında BoE’nin kararı için 22 Eylül’e çevrildi.

FED’İN KARARI BEKLENİYOR

ECB’nin kararı sonrasında Fed’in de 75 baz puanlık artış kararı alacağına dair beklentiler güçlenmeye devam ediyor. Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapmış olduğu açıklamalarda bulunan ipuçları ile Fed’in 75 baz puanlık faiz artış kararına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.