Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ve resmen belli oldu: Milyonları kapsayacak! Maaşı 5.500 TL olanlara güzel haber geldi

Aylık maaşı 5bin 500 TL seviyesinde olanlara güzel haber geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Salı günü Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini canlı yayında açıklayacak. Buna göre vatandaşlar yüzde 10 peşinat, 20 yıl vadeyle ev sahibi olacak. Ayık taksitler ise asgari ücretlilerin ödeyeceği şekilde olacak. Detaylar haberimizde

Hükümet satılık ve kiralık evlerdeki sıkıntı sebebiyle vatandaşların sorununu çözmek için kolları sıvadı. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi için resmen geri sayım başladı. Projenin detayları ise önümüzdeki hafta salı günü açıklanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açıklanacak.

BU YIL İLK DEFA OLACAK

Bakan Murat Kurum da sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamasında projede ilk defa gençlere de özel kontenjan ayrıldığını ifade ederek, şunları dedi:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinde, ilk kez gençlerimize özel kontenjan ayırıyoruz” dedi. yeni sosyal konutları 81 ilde ve ilçede vatandaşlara kazandıracaklarını belirten kurum, “gençlerimiz, emeklilerimiz, şehit ve gazi ailelerimiz, asgari ücretli vatandaşlarımız aldıkları maaşla ev alabilecekler”

KİMLER BU PROJEDEN YARARLANABİLECEK?

Projeden kimlerin yararlanabileceği de merak konusu oldu. Konutu olmayan, herhangi bir mal ya da mülk için hissedar olmayan dar gelirli vatandaşlar, uygun taksitlerle hayallerindeki evlere kavuşabilecek.

Konutların en geç 2 yıl içerisinde teslim edilmesi planlıyor.

TAKSİTLER NE KADAR OLACAK?

Kurum, “Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30’unu aşmaması gerekiyor” demişti. Bakan Kurum’un açıkladığı hane halkının gelirinin yüzde 30’u sınırı dikkate alındığında İstanbul’da ödenecek en yüksek aylık taksit 4.800-9.600 TL, diğer illerde ise 4.200-8.400 TL olacak. (Gelir limiti şartının bir kişinin mi yoksa 2 kişinin gelirini mi kapsadığı daha tam belli olmadığı için hesaplamada İstanbul için hane halkı geliri 16 bin TL için 4.800 TL’lik taksit karı-kocanın en üst limitten maaş aldığı durumda ise hane geliri 32 bin TL olacağı için 9600 TL hesaplanmıştır) En düşük taksit tutarı asgari ücrete göre hesaplanırsa da ailede tek çalışan varsa 1.650 TL iki çalışan varsa 3.300 TL olacak.