Editörün SeçtikleriKamu PersonelleriPersonel AlımıSözleşmeli Personel Alım İlanları

Kamudaki 565 bin sözleşmeli personele kamu şansı için kritik görüşmenin detayları ortaya çıktı!

Kamuda çalışan 565 bin sözleşmeli personeli çok yakından ilgilendiren kritik görüşme için artık geriye sayılı günler kaldı ve geri sayım da başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, yetkili sendika Memur-Sen ile Salı günü sözleşmeliler konusu görüşmek üzere bir araya gelmesi bekleniyor. Kamudaki yüz binlerce sözleşmeli personelin yakından takip ettiği görüşme, elde edilen bilgilere göre yarın gerçekleştirilecek.

Sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesinin gündemde olduğu söz konusu kritik görüşmede ayrıca isteğe bağlı yer değiştirme, görevde yükselme ve yemek yardımı gibi çalışanları yakından ilgilendiren kritik konular da yer alacak. Kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren kritik görüşme ile ilgili detaylar…

SENDİKANIN 3 TALEBİ ÖNE ÇIKIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, yarın Memur-Sen ile bir araya gelmesi bekleniyor. Gözler bu görüşmede iken, kamudaki 565 bin sözleşmeli personel adına kritik kararlar alınacak. Söz konusu görüşme öncesinde Memur-Sen’in konuya dair çözüm teklifi hazırladığı ifade edilirken, teklifte kamuda sözleşmeli istihdamın tamamen kaldırılması önerisi de bulunuyor. Yeni Şafak’ın haberine göre söz konusu görüşmedeki çözüm önerilerinde 3 madde öne çıkacak.

Elde edilen bilgilere göre sözleşmeli personeller; görevde yükselebilecek, isteğe bağlı yer değişikliği hakkına sahip olabilecek ve yemek yardımı alabilecek. 565 bin sözleşmeli personeli yakından ilgilendiren görüşme sonrasında, ilgili maddelerde detayların da ortaya çıkması bekleniyor.

TALEPLER KİMLERİ KAPSIYOR?

Elde edilen bilgilere göre söz konusu maddelerin uygulamaya alınması ile birlikte kamuda 4B statüsünde çalışanların isteğe bağlı kadroya geçirilmesi bekleniyor. Ayrıca Memur-Sen’in talepleri arasında istihdam türlerinin farklılıklarının ortadan kaldırılması, tüm sözleşmeli personelin 3+1 kapsamına alınması, sözleşmeli ve kadrolu personel arasındaki Gelir Vergisi’nin düzenlenmesi maddeleri de yer alıyor. Ayrıca taleplerin karşılanması durumunda devletin yükünün artmayacağı ve tam aksine hafifleyeceği de ifade ediliyor.