Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Son kez uyarı yapıldı: Araç fiyatları fırlayacak! 2. El araç fiyatları ne zaman artacak?

Pandemi ile birlikte başlayan ve sonrasında da bir türlü durulmayan ikinci el araç fiyatlarında yeni bir gelişme bekleniyor. Gelen bir son dakika haberine göre son kez uyarı yapıldı. İkinci el araç fiyatlarının fırlayacağı belirtildi. Konuyla ilgili uzmanların yaptığı açıklamalar ve detaylar haberimizde

Çip krizi henüz sona ermemişken, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ve beraberinde gelen enerji krizi araç üretimini derinden etkiledi. Uzmanlar maliyetlerin artması sebebiyle otomobil fiyatlarının artacağını ifade etti. Buna bağlı olarak araç alacakların mevcut fiyatlardan yararlanarak alım yapması gerektiği söylendi. İşte merak edilenler..

TÜRKİYE’DE PAYINA DÜŞENİ ALACAK

Araç fiyatlarının sektördeki gelişmelerden direkt etkileneceğini belirten Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın şunları söyledi:

“Haliyle araç fiyatlarında da global anlamda artış yaşanıyor. Yakın zamanda bu başlıklarda bir iyileşme olmasını beklemiyoruz. Zaten halihazırda Ocak-Eylül 2022 döneminde 0 km araç fiyatlarındaki artış tam olarak yüzde 50’ye yükseldi. Dolayısıyla 0 km araç fiyatları ister istemez maliyetlerin artmasından ötürü yükselmeye daha da devam edecek. Bu sadece Türkiye’ye has bir durum değil. Globalde de olacağı için Türkiye de bundan payına düşeni alacak”

YENİ ARAÇ ALMAYI DÜŞÜNENLER KAÇIRMASIN

Özellikle eylül ve ekim döneminde fiyatlarda yüzde 10’luk bir düşüş olduğunu söyleyen Yalçın, “Araç bulunurluğunun kısmen artmasını tüketiciler fırsat olarak değerlendirmeli. Yeni bir araç düşünenlere kararlarını ertelemeden mevcut fiyat seviyelerinden hızla gerçekleştirmelerini öneriyoruz” dedi.