Gündem

TOKİ 2022 sosyal konut projeleri ne zaman hayata geçirilecek, hangi illerde başlayacak?

Uzun yıllardır Türkiye’de dar gelirli vatandaşların uygun fiyatlarla ev sahibi olmasını sağlayan TOKİ, 2022 yılında da tarihin en büyük sosyal konut projelerinden birini hayata geçirmek üzere düğmeye bastı. TOKİ 2022 sosyal konut projesinde yeni kontenjanların açılacağı ve projenin 81 il genelinde vatandaşlara sunulacağı duyurulmuştu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, daha önce yapmış olduğu açıklamalarda proje ve kontenjanlarla ilgili bilgileri vermiş, detayların ise 13 Eylül’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını söylemişti.

Bakan Kurum’un ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamalara çevrilirken, 2022 TOKİ sosyal konut projesinin hangi illerde başlayacağı da merak konusu oldu. TOKİ 2022 konut projesi başvuruları nasıl yapılacak? İşte detaylar…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, Cumhuriyet tarihinin en büyük konut projesi hamlesi olduğunu belirterek, TOKİ 2022 konut projesine ilişkin detayların 13 Eylül’de paylaşılacağını duyurdu. Erdoğan açıklamasında “Vatandaşlarımızı kira öder gibi taksitlerle, yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi yapacağız” sözlerini dile getirdi. Proje hangi illerde başlayacak?

HANGİ İLLERDE, NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

81 il genelinde hayata geçirilecek olan 2022 TOKİ sosyal konut projesinde 1 milyon 170 bin konutun yüzde 86,90’ı sosyal konut niteliğinde olacak. 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası, 10 bin sanayi sitesinin yer alacağı sosyal konut projesiyle birlikte TOKİ’nin son 20 yıldaki ürettiği konut sayısı da böylece 1 milyon 170 bine yükselecek. 100 bin altyapılı arsaya konut yapılması için imkan sağlanacak ve 10 bin sanayi sitesiyle de istihdama yönelik genişletme çalışmalarıyla vatandaşlara iş kurma olanağı sağlanacak. Başvurular ve diğer detayların, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.