Gündem

Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat: Perşembe gününden itibaren değişiyor! Bu defa çok kuvvetli olacak

Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat! Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yeni bir hava durumu uyarısında bulundu. Buna göre yurt genelinde sıcaklıklar Perşembe gününden itibaren değişecek. Diğer yandan Karadeniz kıyıları ile Doğu Akdeniz bölgesi için de kuvvetli yağış uyarısı verildi.

Meteoroloji tarafından yeni hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Buna göre hava sıcaklıklarının perşembe gününden itibaren artması bekleniyor. Yapılan açıklamada, “Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında ve yer yer altında seyreden hava sıcaklıklarının, Perşembe gününden itibaren tekrar artarak kuzey, iç ve batı kesimlerde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.” ifadeleri kullanıldı.

HAVA DURUMU RAPORU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Akdeniz, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Tokat çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Doğu Akdeniz’de yerel kuvvetli olması bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yapılan son değerlendirmelere göre; sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların, Giresun ve Ordu çevreleri ile Samsun’un doğu, Trabzon’un batı ilçelerinde kuvvetli (30-60 kg/m²), Rize il geneli ile Trabzon’un doğu, Artvin’in kıyı kesimlerinde yer yer çok kuvvetli (60-90 kg/m²) olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI

Rüzgârın, Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda güneybatıdan kuvvetli (40-60 km/saat) eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.