Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Bugün ehliyet sahiplerine flaş duyuru yapıldı! 3 bin liraya yakın cezası var: Yapmayan yanar

Ehliyeti olan herkesin yaptırması gerekiyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın hava kirliliğine karşı başlattığı Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) projesi 81 ilde hayata geçirildi. Otomobiller ve ehliyet sahipleri için yeni uygulama başladı. Bu uygulama ile yaptırmayan ehliyet sahiplerine 2.815 TL para cezası verileceği ifade edildi. Bu doğrultuda egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların tespiti için EGEDES uygulamaya girdiği paylaşılarak ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen mobil plaka tanıma sistemi (MPTS) cihazlarının yerleştirildiği EGEDES uygulaması, 43 ilin geçiş güzergahı “kilit kavşak” Kırıkkale’de de yapılmaya başlandığı vurgulandı. Bunun yanı sıra egzoz Emisyon ölçümleri yaptırılmayan araçlar, sistem sayesinde birkaç saniyede Tespit edildiği vurgulandı.

81 İLDE YENİ UYGULAMA BAŞLADI

Projeye ilişkin bilgi veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Uğur Atar bir açıklama yaptı. Atar açıklamalarında EGEDES sayesinde egzoz muayenesi yaptırılmayan araçların trafiği aksatmadan birkaç saniyede tespit edildiğini vurguladı bu projenin 1 Eylül tarihi itibariyle 81 ilde uygulandığını aktardı.

AÇIKLAMA YAPILDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Uğur Atar açıklamalarında ise şu ifadelere yer verdi:

“2020 yılından beri deneme ölçümleri yapılıyordu. Çevre şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla ASELSAN arasında yapılan bir sözleşme çerçevesinde plaka okuma sistemi ile yoldan geçen araçların plakalarını otomatik olarak okuyor.

Sistem envanterden taramasını yapıyor. Egzoz emisyon ölçümünün yapılıp yapılmadığının tespiti gerçekleşiyor. Bunun en büyük avantajı; daha çok daha seri bir şekilde denetim yapmak. Önceden araçlar durduruluyordu vatandaşlarımızın hem zamanı alınıyordu hem Trafik tıkanıyor malum Kırıkkale, 43 ilin kesişim noktası. Ciddi bir araç yoğunluğu var. Ciddi de bir emisyon hacmi var.”

2.815 TL PARA CEZASI ÖDENECEK

Atar açıklamalarının devamında vatandaşları çevreye karşı duyarlı olmaları gerektiğini paylaşarak çevreyi ve doğayı korumak adına araçların egzoz emisyonlarını zamanında yaptırmaları gerektiğini vurguladı.

Ancak yaptırmayanlar ise dev ceza ödeyecek. TÜVTÜRK egzoz muayene ücreti 110 TL olarak açıklandı. 110 TL verip yaptırmayanlar 2.815 TL ceza ödeyecek. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü personelinin sistem üzerinden otomatik tutanak oluşturarak idari yaptırım uygulayabileceği belirtilirken, 2022 yılı egzoz emisyon ölçümü yaptırmama cezasının 2 bin 815 TL olarak belirlendiği duyuruldu.