Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! EGO kullananlara son dakika duyurusu yapıldı: Sadece 6 ay kaldı

Ankara’da toplu taşıma kullanan vatandaşlar için yeni gelişmeler yaşanırken EGO Genel Müdürlüğü tarafından yazılı açıklama yapıldı. Bu açıklamada başkentte toplu taşımada konforu artırarak vatandaşların hayatını kolaylaştırmayı amaçlayan proje hakkında ayrıntılar paylaşıldı. Ayrıca bu projenin tamamlanmasına 6 ay kaldığı belirtildi.

YAPAY ZEKA TABANLI SİSTEM KULLANILACAK

Ankara’da binlerce vatandaş toplu taşıma kullanıldığı belirtilirken yeni bir gelişme yaşandığı duyuruldu. Buna göre, EGO Genel Müdürlüğüne ait 400 adet yeni otobüsün mevcut kameraları kullanılarak yapay zekâ tabanlı sistem kullanılacağı aktarıldı.

Bu kapsamda, EGO Genel Müdürlüğü de ABB’nin kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda “Toplu Taşıma Otobüsleri İçin Video Yönetim Sistemi ve Yapay Zekâ Tabanlı Analitik İşlemlerin Yapılması İşi” ile ilgili proje başlangıç toplantısını gerçekleştirdi.

TOPLANTI YAPILDI

HAVELSAN yerleşkesinde bir toplantı düzenlendi. Bu toplantıya EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, Genel Müdür Yardımcısı Zafer Tekbudak ve Araç Bakım Onarım Dairesi Başkanı İsmail Nalbant, HAVELSAN Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Özkan ve Programlar Direktörü Karaca Demirbağ ile her iki kurumun teknik personeli katıldığı aktarıldı.

Konu ile ilgili olarak Bu sistem sayesinde, şoför davranışlarının tespit edilerek, hizmet kalitesinin artırılması sağlanacak. Ayrıca, trafik kurallarına uyumdan, vatandaşla iletişime kadar pek çok noktada personelin davranışlarını takip edip raporlayacak olan yapay zekâ sistemiyle; araç içindeki yolcu yoğunluğu da anlık olarak tespit edilebilecek.

6 AYDA TAMAMLANACAK

Bununla beraber bu projenin Ağustos ayında imzalandığı ve projenin 6 ay içinde tamamlanması beklendiği vurgulandı.