Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Bugün başvurana karşılıksız 4.500 TL veriliyor: IBAN verilecek, banka hesaplarına yatıyor! ATM’lerden paranızı alabilirsiniz

Destek ödemeleriyle ilgili açıklama yapıldı ve 4.500 TL geri ödemesiz nakit destek ödemesi yapılacağı bildirildi. Geri ödemesiz olarak verilecek olan 4500 TL ödeme ekim ayından itibaren ödenmeye başlanacağı ifade dildi. Ayrıca bu destek için başvuru detayları da belli oldu.

GEREKLİ BELGELER

İBB, 75 bin öğrenciye 4500 TL burs vereceği belirtilirken geri ödemesiz olarak verilecek olan 4500 TL burs başvuruları “gencuniversiteli.ibb.istanbul” internet sitesi üzerinden yapılacağı paylaşıldı. Ayrıca başvuru için bazı belgelere ihtiyaç duyuluyor. Bu belgeler şöyle paylaşıldı:

· Nüfus cüzdanı fotokopisi

· Sabıka kaydı / disiplin cezası almadığına dair belge

· Vukuatlı nüfus kayıt örneği

· Öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript

· Bursluluk belgesi

· Disiplin belgesi

· Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, maaş bordrosu vb.)

· Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi

· Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler (Sadece aktif öğrenci olan kardeşler dikkate alınıyor)

· Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge

· Öğrencinin İstanbul Kart bilgisi

BAŞVURU ADRESİ

İBB, kendisi veya ailesi İstanbul’da ikamet eden ön lisans ve lisans okuyan öğrencilerin ile ailelerinin ihtiyaç durumu değerlendirilerek burs desteğinde bulunuyor. ‘Genç Üniversiteli Desteği’ başvuruları “gencuniversiteli.ibb.istanbul” internet sitesi üzerinden yapılıyor.

EKİM’DE ÖDEME YAPILACAK?

Konu ile ilgili olarak Başvuruda bulunan öğrencilerin kendileri veya ailelerinin İstanbul’da ikamet etmeleri gerektiği belirtilerek sistem İstanbul’daki üniversitelerin yerleştirmelerinin yapılıp kayıtlarının tamamladığı Eylül ayı sonunda hizmete girerken, burslar Ekim’den itibaren üç taksit olarak hak kazananlara sunulmaya başlayacağı vurgulandı.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Açıköğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri, ücretli değişim programında olanlar, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, 25 yaşından büyükler burstan faydalanamayacağı belirtilerek faydalanmak için, öğrencinin devlet üniversitesinde okuyor olması veya vakıf /özel üniversitede yüzde yüz burslu okuması gerektiği ara sınıf ve son sınıf öğrencilerinin ise yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması da gerektiği vurgulandı. Proje ve kriterler hakkında detaylı bilgiye “gencuniversiteli.ibb.istanbul” internet sitesinden ulaşılabiliyor.