Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Hesaplamalar tamam, 2023 asgari ücret zammı ne kadar olacak? Ocak’ta net asgari ücret kaç TL’ye yükselecek?

Temmuz ayında, TÜİK’in Haziran ayı enflasyon verilerini açıklamasıyla birlikte belli olan ilk 6 aylık enflasyon artış oranından sonra memur ve emekli maaşlarına zam yapıldı. Bu dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yüzde 42,35 oranda, memur ve memur emeklilerinin maaşına da yüzde 41,69 oranda zam yapıldı. Öte yandan Plan ve Bütçe Komisyonu’nda en düşük emekli maaşı da 2.500 TL’den 3.500 TL’ye yükseltildi. Bir diğer yandan, normal şartlarda sadece Aralık ayında, yılda bir kez yapılan asgari ücret zammı da Temmuz ayında yüksek enflasyondan dolayı tekrarlandı.

Böylece Temmuz’da asgari ücrete de bir zam yapılmış oldu. Bu zamların ardından 2 aylık enflasyon oranlarının da belli olmasıyla, Aralık’ta yapılacak olan asgari ücret zammı da merak konusu oldu. Uzmanlar, asgari ücret zammının ne kadar yapılacağına ilişkin hesaplamalarını paylaştı. İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRETE İKİNCİ ZAM

Asgari ücrete normal şartlarda yılda bir kere zam uygulanıyor. Söz konusu asgari ücret zam oranı da Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından Aralık aylarında belirleniyor. Asgari ücret 2023 zammı için de gözler komisyona çevrildi. Son olarak 21 Aralık 2021’de asgari ücrete yüzde 52 oranda bir zam yapılmıştı ve 2022 yılı için net asgari ücret 4 bin 253 TL’ye yükseltilmişti. Ancak enflasyon ilk 6 ayda %70’i aşınca, asgari ücrete Temmuz’da ikinci kez zam yapıldı. İkinci zam %30 oranında uygulandı ve böylece net asgari ücret de 5.500 TL’ye yükseltildi. Bu aşamadan sonra gözler 2023 asgari ücret zammına çevrildi.

2023’TE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Yeni Asır’dan Faruk Erdem’in haberine göre, geçmiş asgari ücret zamlarına bakıldığında, zammın bir önceki yılın enflasyon verisinin 3-7 puan üzerinde tespit edildiği görülüyor. Temmuz ayında asgari ücrete uygulanan ikinci zam ve Orta Vadeli Program hedefi dikkate alındığında, Ocak 2023 itibariyle net asgari ücretin 5.500 TL’den 7.500 TL’ye yükselmesi bekleniyor. Ancak asgari ücret zammı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından olağanüstü bir durum olmadığı sürece Aralık 2022’de belirlenecek.