Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Bugün belli oldu: Ayçiçek yağ fiyatlarında sürpriz gelişme! Yüzde 50 arttı

Bu yılın fiyat açısından en çok konuşulan konularından biri ayçiçeği yağı oldu. Ayçiçek yağ fiyatlarını yakından ilgilendiren önemli bir gelişme oldu. Balıkesir’in Manyas ilçesinde ayçiçeği hasadı resmen başladı. Elde edilen verim ve fiyatlar herkesin yüzünü güldürecek cinsten. Geçen yıla göre ekim alanı yüzde 50 artış gösterirken, ayçiçeği yaklaşık olarak bu yıl 30 bin dekar alana ekildi.

Ülkenin en büyük ayçiçeği alıcısı olan Trakya Birlik Yağlı Tohumlar Kooperatifinin ayçiçeği fiyatlarını yağ oranlarına göre ton bazında 12 bin-13 bin 800 lira olarak belirlemesi sonrası serbest piyasada tüccarın ton bazında 9 bin lira, Tarım Kooperatiflerin ise 10 bin 400 lira fiyat uygulaması ayçiçeği üreticilerini Yağlı Tohumlar Kooperatifine yöneltti.

“BU ŞU ANDA MÜMKÜN DEĞİL”

Ancak her yıl ayçiçeği için Yağlı Tohumlar Kooperatifine üreticilerin rekolte beyannameleri vermeleri gerektiğini belirten Manyas Yağlı Tohumlar Kooperatif Başkanı Sadettin Kalpakçı, şunları söyledi:

“Bize bu yıl 226 ortağımız rekolte beyannamesi verdi. Piyasanın üzerinde bir fiyat uyguladığımız için bize ortak olmayan üreticilerimiz ortak olalım diye geliyorlar, ama bu şu anda mümkün değil. Rekolte beyannamesi verilmeden önce olsaydı bu talepleri geri çevirmezdik. Artık planlama yapıldığı için gönlümüz buna el vermese de ortak kabul etmiyoruz. Biz defalarca çiftçilerimize ortak olmaları çağrısında bulunduk. Şu anda verim oranı ortalama 250-300 kilogram aralığında seyrediyor. Bilindiği gibi yüzde 40 yağ bazlı ayçiçeği için 12 bin ton/TL ve en yüksekte yüzde 50 yağ oranlı ayçiçeği için ise 13 bin 800 ton/TL uygulanıyor”