Genel

Resmi Gazete’de yayımlandı: Ziraat Bankası’nın müşterisi olanlar dikkat! Değiştirildiği açıklandı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında çok önemli bir kararın yayımlandığı duyuruldu. Ziraat Bankası internet sayfasında bulunan düşük faizli krediden yararlanmak isteyen çiftçiler için yeni karar açıklandı. Düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılması uygulama esaslarında değişiklik yapıldığı bildirildi. Detaylar haberimizde..

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’nin tarımsal üretime dair düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullandırılması uygulama esaslarında değişiklik yapıldığını bildirerek kredi kullandırma süresi 31.12.2022 yerine 31.12.2023 olarak düzenlendiğini açıkladı. Süresinin ise önümüzdeki yılın sonuna kadar uzatıldığı ifade edildi.

ZİRAAT BANKASI AÇIKLADI

Konu ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığının “TC Ziraat Bankası AŞ ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlandı.

SÜRESİ 1 YIL DAHA UZATILDI

Buna göre daha önce 1.1.2020-31.12.2022 yılları arasında belirlenen uygulama dönemi 1.1.2020-31.12.2023 olarak yeniden belirlendi.

Yapılan değişiklik ile etlik piliç yetiştiriciliği için asgari on bin adet; kaz, ördek, hindi için asgari bin adet; bıldırcın için asgari iki bin adet; deve kuşu için asgari elli adet, kuluçkahane için bin adet ve üzeri kapasitelerde işletme kuran veya kurulu işletme kapasitesini asgari bu kapasitelere çıkaran üreticilere kanatlı hayvan yetiştiriciliği kapsamında yatırım ve işletme kredisi kullandırılacak.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Kanatlı sektörüne yönelik yatırım kredileri; kümes (yumurta tavukçuluğunda yeni ve ilave kümesler ayrık), kuluçkahane (ticari amaçla civciv çıkaran), gübre işleme tesisi, yem deposu/silosu, yumurta işleme ünitesi/tesisi, yumurta tasnif ünitesi/tesisi, yumurta paketleme ünitesi/tesisi yapımı ve tadilatlarını, biyogüvenlik amacıyla yapılacak harcamaları, ilgili alet-ekipman ve makine alımı ile diğer yatırım giderlerini kapsayacak.