Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Yüz binlerce kişi bekliyordu: Paralar yatırılıyor! Yeni hesaplamayla artık 3.336 TL yatırıldı.. E-devletten kontrol edin

Yüz binlerce kişinin beklediği ödemeler sonunda hesaplara yatırılmaya başlandı. Artık yeni hesaplamayla birlikte 3.336 TL yatırılıyor. E-devlet üzerinden paranızın yatırılıp yatırılmadığını kontrol edebilirsiniz. Ödemelere ilişkin detayları bugün Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık açıkladı.

Bakan Yanık, yaptığı açıklamasında bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerin ekonomik desteklerini sağlamak adına bu ay toplam da 1 milyar 849 milyon TL evde bakım yardımının yatırılmaya başlandığını açıkladı. Son olarak asgari ücrete gelen zamla birlikte evde bakım maaşı 2 bin 354 TL’den 3 bin 336 TL’ye çıkarıldı.

ÖDEMELER ARTIRILDI

Bakan Yanık, açıklamasında temmuz ayında maaş kat sayısına göre yapılan artış ile birlikte evde bakım yardımının 3 bin 336 TL’ye çıkarıldığını ifade ederek, şunları dedi:

“Her ay düzenli bir şekilde engelli vatandaşlarımızın hesaplarına yatırdığımız Evde Bakım Yardımı işlemlerinin takip edildiği elektronik bilgi sistemini bütünleşik sisteme entegre ettik.

Ödemelerimizi şeffaf ve hızlı şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlayan yeni sistem üzerinden yapıyoruz. Bu kapsamda bakıma ihtiyacı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik destek sağlamak amacıyla bu ay toplam 1 milyar 849 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 554 bin vatandaşımız Evde Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor”

554 BİN KİŞİYE ÖDEME YAPILDI

Bakan Yanık, “Bu yapacağımız ödeme ile birlikte bu yılın ilk 8 aylık döneminde ortalama 544 bin kişiye toplamda 11 milyar 353 milyon TL Evde Bakım Yardımı’nda bulunuyoruz. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim” dedi.