GenelSağlık

İstanbul’u resmen esir aldı! Bu sivrisinekleri gördüğünüz anda kendinizi koruyun: Acillik olabilirsiniz!

Yaz aylarının kabusu sivrisinekler İstanbul’u resmen esir aldı! Saldırgan tür olarak bilinen Aedes cinsi sivrisinekler ısırdığı kişide ölümcül alerjiye dahi neden olabiliyor. Konuyla ilgili olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekayi Kutlubay açıklamalarda bulundu ve alınabilecek önlemleri aktardı.

Prof. Dr. Zekayi Kutlubay, sivrisinek ısırığı nedeniyle hastaneye başvuranların sayısında artış yaşandığını ve sivrisinek cinslerinin değişmeye başladığını söyleyerek, “En çok görülen ‘Aedes’ cinsi dediğimiz sivrisinekler, saldırgan bir tür. Bu sineklerin özelliği ısırdıkları yerde, kabarcık meydana getirebiliyorlar. Kaşıntı oluyor, özellikle çocuklarda böyle reaksiyonlar meydana geliyor.” dedi.

ÖLDÜRME İHTİMALİ VAR

“Yaralar ve şişmeler oluşuyor. Örneğin bir hastamız kendisini ısıran sivrisineklerin farklı olduğunu söyledi. Basit bir kaşımayla rahatlayamıyorlar, deriyi yırtacak düzeyde kaşıma ihtiyacı hissediyorlar. Özellikle alerjisi, astımı olan kişileri sivrisinek ısırdığı zaman, vücudunun farklı yerlerinde de reaksiyonlar ortaya çıkıyor. Yaygın egzama tarzında döküntüler gerçekleşebiliyor. Bizim en çok korktuğumuz ise ‘anafilaktik’ dediğimiz bir reaksiyon var.

Alerjik bireylerin, sivrisineğin tükürüğüne karşı alerjisi varsa bilinç kaybı da oluşuyor. Sivrisineğin öldürmesi teorik olarak var. Kişi alerjikse öldürme ihtimali var”

KAN GRUBUNA GÖRE TERCİH EDİYORLAR

Alerjisi olan kişilerin dikkatli olması uyarısında bulunan Prof. Doç. Dr. Kutlubay “Özellikle obez kişileri tercih ediyorlar çünkü, onlar daha çok karbondioksit çıkarıyorlar. Sivrisineklerin karbondioksite karşı bir alıcıları var. Belli kan gurubundaki kişileri tercih ediyorlar.

Kan grubu ‘0’ olanları daha çok tercih ediyorlar. Parlak giyinenleri, açık tenli insanları, renkli gözlü insanları ısırdığını biliyoruz. Mümkün olduğu kadar uzun kollu giysiler giyeceğiz, sivrisinek kovucu kullanacağız, lavanta yağı vücuda sürülebilir, pencerelere sineklik takılabilir.

Mümkün olduğu kadar su birikintilerini ortadan kaldırmak gerek. Buna rağmen ısırırsa kolonya sürebilirler, kaşıntı giderici haplar kullanılabilir.”